Artykuł sponsorowany

Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Aby móc obsługiwać pewne modele wózków widłowych, zarówno tych z napędem silnikowym, jak i napędzane siłą mięśni, należy posiadać odpowiednie uprawnienia. Konieczne jest również spełnianie pewnych kryteriów. Sprawdźcie co zrobić, aby móc legalnie prowadzić wózek widłowy.

Kryteria do spełnienia

Wózki napędzane siłą mięśni mogą być obsługiwane przez każdego, niezależnie od posiadanych pozwoleń, jeżeli ich unoszenie nie jest mechaniczne i nie przekracza wysokości 30 cm. W przypadku pozostałych wózków ręcznych, tzw paleciaków, jak i wózków widłowych, które wyposażone są w napęd silnikowy, to, by móc je obsługiwać, trzeba spełniać pewne kryteria. Wymogi względem prowadzenia wózków widłowych określa Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 10 maja 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykorzystaniu wózków jezdniowych z napędem silnikowym.

Aby móc obsługiwać wózki widłowe z napędem silnikowym trzeba odbyć kurs na operatora takiego wózka. Od kursanta nie wymaga się posiadania prawa jazdy kategorii „B”, ale może ono stanowić dodatkowy atut. Zasady bezpieczeństwa dotyczące jazdy samochodem są bowiem zbliżone są do tych związanych z prowadzeniem wózków widłowych – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę Truck Motor.

Do kursu może przystąpić każdy, kto ukończył 18 lat i posiada aktualne badania psychoruchowe. Odbyć należy go w zakładzie pracy lub w placówkach uprawnionych do organizacji tego typu kursów. Warto wiedzieć, że kurs przeprowadzony na terenie zakładu pracy uprawnia do obsługi wózka jedynie na jego terenie. Ponadto, jeśli pracę w zakładzie rozpoczyna osoba po kursie zewnętrznym, to musi zostać dodatkowo uprawniona do obsługi wózka na jego terenie poprzez wydanie pisemnego pozwolenia przez sam zakład.

Uprawnienia do obsługi wózka widłowego można także zdobyć zdając egzamin w Urzędzie Dozoru Technicznego. Niektóre zakłady pracy wymagają od operatorów posiadania uprawnień zdobytych po zdaniu tego egzaminu.

Co wchodzi w skład kursu

Kurs na operatora wózka widłowego trwa około tygodnia, a jego koszt wynosi od 450 do 700 z. Niezależnie od miejsca jego przeprowadzania, kończy się egzaminem dającym operatorowi uprawnienia do obsługi wózka. Dzieli się na część teoretyczną i praktyczną. Na kurs operatora wózka widłowego przeważnie składają się:

  • symulacje jazdy wózkiem,

  • część teoretyczna,

  • materiały dydaktyczne,

  • ćwiczenia praktyczne,

  • ubezpieczenia,

  • egzamin końcowy.

Po zdaniu egzaminu będącego zwieńczeniem kursu otrzymuje się legitymację ze zdjęciem, świadectwo ukończenia kursu, Certyfikat Unii Europejskiej (w języku angielskim), a w przypadku szkolenia dotyczącego wózków napędzanych gazem z butli dodatkowo Certyfikat Bezpiecznej Wymiany Butli Gazowej.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz