Artykuł sponsorowany

Jak zdobyć licencję detektywa? Biznes z dreszczykiem emocji

Jak zdobyć licencję detektywa? Biznes z dreszczykiem emocji

Miłośnicy kryminałów i kina akcji z pewnością przynajmniej raz w życiu zadawali sobie pytanie, jak to jest być detektywem? Tropienie złoczyńców, wykrywanie oszustw i śledzenie podejrzanych to praca, która wymaga odpowiedniego przygotowania. Detektywem nie może być każdy – potrzebna jest do tego specjalna licencja. Jak ją zdobyć? I jakie są uprawnienia licencjonowanego detektywa?

Licencja na…

Nie każdy może być detektywem. Profesjonalny detektyw powinien mieć specjalną licencję. W naszym kraju posiada ją około 1500 osób – to bardzo niewiele. Dlatego jeśli marzymy o pracy śledczego, która codziennie dostarczać nam będzie emocji, warto postarać się o odpowiednie uprawnienia. Zdobycie ich nie jest jednak takie proste – osoby, które chcą starać się o licencję, muszą być obywatelem Polski lub jednego z państw europejskich. Znaczenie ma także wiek – trzeba mieć przynajmniej 21 lat. Detektyw powinien mieć też co najmniej średnie wykształcenie, pełną zdolność do czynności prawnych i – co bardzo ważne – fizyczne i psychiczne predyspozycje do wykonywania zawodu. Czy są one właściwe stwierdza się w orzeczeniu lekarskim. Jeśli detektyw zdobędzie licencję, musi działać zgodnie z prawem – to znaczy, że ma obowiązek przestrzegania praw i wolności człowieka, działać z należytą starannością i kierować się zasadami etyki. Ma prawo do zachowania w tajemnicy tożsamości źródeł informacji, może też ustalać czyjąś tożsamość, działając w ramach realizacji usługi detektywistycznej. Zawód detektywa wymaga specjalnej licencji, bo to bardzo odpowiedzialna praca – licencja ma chronić osoby przed działaniem niewykwalifikowanych detektywów. Jednym z obowiązków licencjonowanych detektywów jest też regularne poddawanie się badaniom psychologicznym.

Kiedy potrzebujesz detektywa?

Usługi detektywa mogą się nam przydać w wielu różnych sytuacjach – nie wszystkie będą tak spektakularne jak te, które znamy z filmów. Wśród różnych usług detektywistycznych znajduje się między innymi sprawdzanie pomieszczeń pod kątem podsłuchów, ochrona nazw handlowych przed ich bezprawnym wykorzystywaniem czy sprawdzanie nieuczciwej konkurencji. Detektyw Xinvest. Robert Danieluk sprawdzi też dla nas wiarygodność partnerów handlowych, pracowników i innych wskazanych osób. Oczywiście detektywi zajmują się też tym, co znamy z kina – poszukiwaniem zaginionych osób, dokumentowaniem zdrad małżeńskich, ustalaniem miejsca pobytu i innymi widowiskowymi akcjami. Nie są one jednak jedyną częścią ich bogatej działalności.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz