Artykuł sponsorowany

Jak zaprojektować miejsce na domową saunę?

Jak zaprojektować miejsce na domową saunę?

Relaks w saunie raczej powszechnie kojarzy nam się z miejscami publicznymi jak basen czy siłownia. Nie ma to jednak jak wypoczynek we własnym domu. Dlaczego więc nie przenieść takiego rodzaju SPA do własnych czterech ścian? Wystarczy przemyślenie kilku podstawowych kwestii i właściwi specjaliści. O aspektach tworzenia sauny w domowym zaciszu piszemy w poniższym artykule.

Wymiary sauny

Ta kwestia jest ściśle uzależniona od liczby mieszkańców lub osób, które planują regularnie korzystać w jednym czasie z tej formy relaksu. Z reguły projektuje się obiekty o wymiarach 200 × 160 cm lub 200 × 200 cm, z czego drugie będą idealne dla czteroosobowej rodziny. Wysokość 230 cm bez problemu pomieści trzy poziomy miejsc siedzących i swobodne siedzenie na najwyższych ławkach. Podane wymiary dotyczą oczywiście wnętrza sauny, dlatego należy wydzielić nieco większą przestrzeń, aby zaprojektowany moduł, na przykład przez firmę Balie – DomBal, mógł zostać bez przeszkód zamontowany. Powierzchnia jest również zależna od rodzaju łaźni, na jaką się zdecydujemy. Te wykorzystujące zamiast pieca promieniowanie podczerwone, czyli sauny infrared mogą zajmować jedynie 1 m2.

Lokalizacja łaźni

Nie da się ukryć, że plan na domowe SPA najlepiej ująć już na etapie tworzenia projektu budynku. Z różnych względów nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego stworzenie idealnego miejsca może wymagać przearanżowania niektórych wnętrz. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście łazienka, ponieważ zaraz obok będzie możliwość spłukania ciała pod prysznicem lub w wannie. Przydadzą się również wygodne leżaki, umożliwiające odpoczynek po sesji w saunie. To wymaga kolejnych metrów kwadratowych wolnej przestrzeni, a nie w każdym domu znajduje się na tyle duża łazienka. W takiej sytuacji można pomyśleć o wydzieleniu osobnego pomieszczenia w piwnicy bądź na poddaszu. Dobrym rozwiązaniem jest również stworzenie dobudówki lub osobnego domku na działce przeznaczonych wyłącznie na łaźnię.

Niezbędne instalacje

Wybierając odpowiednią lokalizację dla domowej sauny, należy uwzględnić przede wszystkim możliwość podłączenia modułu do konkretnych sieci instalacyjnych. W przypadku tradycyjnych modeli wystarczy jedynie dostęp do zasilania elektrycznego. Jeśli zaś chodzi o łaźnie parowe, niezbędne stają się również przyłącze wodne, jak również odpływ kanalizacyjny dla ujścia skroplin pary wodnej. Niezwykle istotną rolę odgrywa również właściwa wentylacja. Odpowiada ona nie tylko za właściwy obieg powietrza wewnątrz kabiny, ale również chroni przed zawilgoceniem pomieszczenia i przegrzewaniem się elementów, co mogłoby prowadzić w skrajnej sytuacji do pożaru. Warto zatem powierzyć zaprojektowanie oraz montaż domowego SPA specjalistom w tej dziedzinie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz