Artykuł sponsorowany

Jak założyć oczko wodne?

Jak założyć oczko wodne?

Oczko wodne może stanowić piękną ogrodową dekorację. To coś więcej niż wykopany w ziemi dół wypełniony wodą. Odpowiednio zaprojektowany i wyposażony zbiornik nie tylko pięknie wygląda, ale staje się też domem dla różnych roślin, ryb i innych stworzeń. Woda przyciąga do ogrodu pożyteczne zwierzęta, takie jak jeże, zaskrońce czy ptaki. Jak zaprojektować i zbudować zbiornik wodny w ogrodzie?

Jak przebiega budowa oczka wodnego?

Oczko wodne można założyć w gotowej, polietylenowej formie lub w specjalnie zaprojektowanym dole wyłożonym folią PVC. Pierwsze rozwiązanie świetnie sprawdza się w mniejszych ogrodach, gdzie ograniczone miejsce nie pozwala na rozbudowanie zbiornika. Takie oczko łatwo jest założyć samodzielnie – wystarczy wykopać dół na formę, a potem zalać ją wodą. Druga opcja przeznaczona jest do dużych ogrodów lub do miejsc o kamienistym podłożu. Warto wówczas skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak firma Kerim Roboty ziemne z Woli Czarnyskiej, która zaplanuje i wykona prace związane z zakładaniem zbiornika.

Dno oczka można wówczas wyłożyć odporną na gnicie i promieniowanie UV folią lub zalać je betonem (przy wyborze drugiej opcji należy jednak pamiętać, że trudno będzie zmienić aranżację ogrodu). Folia do oczka musi być gruba, wytrzymała i elastyczna, aby nie zaczęła przeciekać. Nie należy zastępować jej folią budowlaną, która może okazać się szkodliwa dla środowiska i żyjących w oczku organizmów. Do hodowli ryb zaleca się zbudowanie zbiornika o głębokości co najmniej jednego metra – jest to ważne również przy uprawie roślin wodnych, takich jak lilie. Mniejsze oczka nie zapewnią roślinom i zwierzętom bezpiecznych warunków np. zimą.

Jaki kształt powinno mieć oczko wodne?

Istotną rolę odgrywa też kształt oczka – warto pamiętać o płynnych przejściach pomiędzy kolejnymi głębokościami. Półki na donice z roślinami powinny mieć szerokość kilkudziesięciu centymetrów. Na dnie należy uwzględnić miejsce na pompę i donice z roślinami strefy głębokiej. To właśnie to miejsce stanie się zimą schronieniem dla żyjących w oczku ryb. Brzegi zbiornika powinny łagodnie opadać, aby mniejsze zwierzęta – na przykład jeże czy jaszczurki – miały łatwy i bezpieczny dostęp do wody.

Dno oczka wodnego należy pokryć warstwą piasku, a następnie żwiru i drobnych kamyków. W takim podłożu można posadzić rośliny do oczka wodnego, na przykład trzcinę, strzałkę wodną, lilie, grążele czy moczarki. Trzeba też pamiętać o zachowaniu czystej, bogatej w tlen wody – w tym celu trzeba używać filtrów, pomp i oczyszczaczy. Dobrym rozwiązaniem tego problemu jest fontanna, która nie tylko natlenia oczko, ale też efektownie wygląda.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz