Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o komin w budynku jednorodzinnym?

Jak zadbać o komin w budynku jednorodzinnym?

Komin i schowane w nim przewody pełnią istotną funkcję, gdyż odprowadzają produkty pochodzące ze spalania paliw oraz zapewniają wentylację podczas grzania w budynku. Jest to konstrukcja, która wymaga odpowiedniego zaprojektowania, ale również pielęgnacji, regularnych przeglądów i kontroli, udrożniania i czyszczenia oraz zabezpieczenia np. przed ptakami. Jak zadbać o komin, aby działał długo i bez problemów?

Systemy kominowe – co warto o nich wiedzieć?

Projektując dom z kominem, należy pamiętać, że powinien być on wykonany z odpornych na zmienne warunki pogodowe materiałów. Dobrze jest skorzystać z pomocy profesjonalnego kominiarza, jak na przykład z Zakładu Usług Kominiarskich Piotr Rożek, który doradzi najlepsze dla projektu rozwiązania. Usługi kominiarskie przydadzą się także podczas odbioru technicznego przewodów kominowych w stanie surowym. Wykonanie pomiarów ciągów kominowych pozwoli upewnić się, że zachowana jest odpowiednia dla budynku wentylacja i drożność przewodów.

Kominiarz może wspomóc również podczas montażu stalowych wkładów kwasoodpornych podczas modernizacji systemu lub wymiany starszych rozwiązań na nowsze opcje. Sprawdzi on specjalną kamerą, czy nic się nie dzieje wewnątrz przewodów, skontroluje połączenia wszystkich elementów i w razie problemów z nimi usunie usterkę. Jest w stanie przeprowadzić remont komina, nawet w części znajdującej się pod dachem oraz oferuje drobne prace dekarskie.

Przeglądy i czyszczenie – o czym trzeba pamiętać?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przewody kominowe należy poddawać regularnej kontroli i przeglądom. Najlepiej dwa razy do roku, aby mieć pewność, że są gotowe do pracy, a po intensywnej eksploatacji nie doszło do ich uszkodzeń. Kominiarz powinien również wyczyścić komin, gdyż zgromadzone w przewodzie sadza, kurz i inne nieczystości mogą stać się przyczyną pożaru. Warto zabezpieczyć przewody kominowe przed ptakami, które lubią budować w nich gniazda i gryzoniami, które mogą uszkodzić ich konstrukcję. Montaż nasad wiatrochronnych zapewni swobodne odprowadzanie dymu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz