Artykuł sponsorowany

Jak zadbać o czyste powietrze w przemyśle

Jak zadbać o czyste powietrze w przemyśle

Praca w halach produkcyjnych nie należy do najprostszych i najprzyjemniejszych. Towarzyszy jej nie tylko hałas spowodowany pracą maszyn, ale również wszelkiego rodzaju pyły i gazy przemysłowe nieustannie wytwarzające się podczas procesu produkcyjnego. Istotną rolę w celu zmniejszenia ilości zanieczyszczeń wydzielających się w trakcie produkcji odgrywa odpylanie.

Czym jest odpylanie?

Odpylanie jest czynnością, która polega na usuwaniu wszelkich pyłów i gazów spalinowych i przemysłowych z powietrza. Szczególnie narażone na produkcję gazów i pyłów są przemysł drzewny, przemysł metalowy i przemysł papierniczy. Podczas procesów produkcyjnych wytwarzane są pyłki, które utrudniają pracę oraz szkodzą pracownikom. Przykładem może być praca przy stołach szlifierskich, gdzie wydzielone zostają do powietrza pyłki wytwarzane np. podczas procesu szlifowania. Pracownicy narażeni są na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, dlatego tak ważne jest filtrowanie pyłów i usunięcie ich z miejsca pracy. Urządzenia i zespoły części stosowane w procesie odpylania nazywane są odpylaczami. Można wyróżnić kilka rodzajów odpylaczy. Są to m. in. odpylacze filtracyjne, których działanie pozwala na przechwycenie cząstek pyłu przez materiał filtrujący, odpylacze akustyczne, gdzie szkodliwe gazy poddaje się działaniu fal dźwiękowych oraz odpylacze cyklonowe (cyklony), których praca polega na odseparowaniu gazów z cząstek stałych poprzez wprowadzenie ich w ruch wirowy.

Jak oczyścić powietrze w hali produkcyjnej?

W celu zmniejszenia stężenia pyłów i innych zanieczyszczeń wytwarzających się podczas procesu produkcyjnego stosuje się różne metody oczyszczania powietrza. Jedną z nich jest wentylacja powietrza polegająca na wymianie zanieczyszczonego powietrza na świeże. Do procesu wentylacji wykorzystywane są różnego rodzaju wentylatory. Wentylatory to urządzenia, których praca polega na wymuszeniu przepływy powietrza w konkretnie obranym kierunku. Na rynku istnieje wiele rodzajów wentylatorów. Ze względu na konstrukcję wentylatory możemy podzielić na:

  • wentylatory osiowe,
  • wentylatory promieniowe,
  • wentylatory osiowo-akcyjne,
  • wentylatory diagonalne.

Jak dowiedzieliśmy się od eksperta z firmy JKF Polska, w czasie transportu powietrza dochodzi do występowania oporu spowodowanego przez tarcie, co prowadzi do zmniejszenia ciśnienia w kierunku przepływu. Zwiększenie ciśnienia pozwoli na zapewnienie transportu powietrza i jest to osiągalne dzięki zastosowaniu wentylatorów osiowych zaprojektowanych tak, aby przenosiły one powietrze w kierunku wylotu.

Wystarczy niewiele wysiłku związanego z zakupem i zamontowaniem odpowiedniego do potrzeb wentylatora, aby oczyścić powietrze z niekorzystnych dla zdrowia pyłków i zanieczyszczeń. Polepszy to jakość pracy co z pewnością przełoży się na wydajność procesu produkcyjnego, dlatego warto zadbać o czyste powietrze na hali produkcyjnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz