Artykuł sponsorowany

Jak wykorzystywać kolory w aranżacji wnętrz?

Jak wykorzystywać kolory w aranżacji wnętrz?

Projektowanie wnętrz wymaga uwzględnienia wielu elementów – od kubatury pomieszczeń i dostępu światła dziennego, po przeznaczenie oraz charakter i preferencje użytkowników. Poza wyborem mebli, oświetlenia i dodatków konieczne jest też dopasowanie kolorystyki. To ona decyduje o odbiorze wizualnym wnętrz, a także o samopoczuciu przebywających w nim osób. Co warto wiedzieć o kolorach w aranżacji?

Kolory i ich oddziaływanie na człowieka

O tym, że kolory mają wpływ na człowieka oraz decydują o odbiorze wizualnym przedmiotów, wie większość z nas. Od dawna wykorzystuje się je w psychologii do poprawiania nastroju, albo do interpretacji charakteru i stanu psychicznego pacjenta. W medycynie alternatywnej powszechna jest też koloroterapia.

Skoro barwa ma tak duży wpływ na nasze samopoczucie, warto ją wykorzystać w aranżacji wnętrz. Wie o tym każdy zawodowy projektant, także z pracowni Martines. Apolonia Wyszyńska. Osoby poszukujące spokoju i równowagi powinny wybierać barwy zaczerpnięte z natury. Należą do nich kolory ziemi, roślin, trawy – również tej suchej – odcienie pastelowe i delikatne. Dobroczynny wpływ na nastrój mają wszystkie ciepłe odcienie zieleni, żółtego i błękitu. Wykorzystanie tych barw wymaga jednak ostrożności. Chociaż kolor zielony zapewnia relaks i spokój, jego zimne lub zbyt ciemne odcienie mogą wywołać efekt przeciwny do zamierzonego. Podobnie działa kolor fioletowy – z natury refleksyjny i romantyczny, w nadmiarze – depresyjny.

Kolor a percepcja przedmiotów i otoczenia

Kolor ma również wpływ na percepcję, czyli subiektywny odbiór tego, co widzimy. Wykorzystując odpowiednie barwy i ich kombinacje, można sprawić na przykład, że pokój wyda się dwukrotnie wyższy a korytarz o wiele dłuższy. Jasne barwy powiększają optycznie a ciemne – zmniejszają. Do najnowszych trendów zalicza się malowanie pomieszczeń w dwóch kolorach. Ta metoda umożliwia wydobycie z pokoju jego ukrytych walorów, takich jak na przykład wyjątkowo piękne okno albo niewielka wnęka w ścianie. Znaczenie ma też kierunek i układ barw. Stosując poziome łączenie, wydłuża się pomieszczenie, a przy łączeniu pionowym – podwyższa.

Kolory mają moc akcentowania stylów. Odpowiedni dobór zestawu barwnego pozwala na stworzenie właściwej atmosfery. Oto zestawienia kolorystyczne, które charakteryzują różne style:

  • styl retro – ecru, brąz, beż, przybrudzony róż,
  • styl śródziemnomorski – zieleń, błękit, biel, seledyn,
  • styl skandynawski – biel, błękit, szarość, czerń,
  • styl art deco – brązy, biel, beże, szkło i srebro,
  • styl kolonialny – brązy, beże w ciemnych odcieniach, czerń, barwy ciemnego drewna,
  • styl romantyczny - kość słoniowa, purpurowy róż, błękity i seledyny,
  • styl minimalistyczny – biel, szarości i struktura drewna,
  • styl prowansalski - biały, beżowy, szary, pastelowy fiolet, lawendowy, niebieski, ciemna zieleń,
  • styl ekologiczny – kolory ziemi: brąz, zieleń, szarości i beże.

Czerń i biel – elegancja oraz neutralne tło dla detali

W szerokiej gamie kolorów, jakie wykorzystuje się w aranżacji wnętrz, znaczące miejsce zajmuje niezastąpiona para – czerń i biel. Pojawia się ona w samodzielnych aranżacjach, a wówczas wnętrza są chłodne i nowoczesne. Może też być wykorzystywana jako tło dla innych kolorów. Czerń i biel to barwy neutralne. Oznacza to, że doskonale komponują się z każdym innym wybranym kolorem. Dlatego też będą idealnym tłem dla czerwonych mebli, zielonych ram obrazów czy niebieskich tekstyliów. Ta neutralna para zawsze jest elegancka, dlatego doskonale podkreśli wykwintność salonu lub gabinetu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz