Artykuł sponsorowany

Jak wykorzystuje się kamień naturalny w aranżacji ogrodu?

Jak wykorzystuje się kamień naturalny w aranżacji ogrodu?

Ogród to pierwsza przestrzeń, z jaką mają do czynienia zapraszani goście lub przechodnie. Stanowi on swoistą wizytówkę działki. Warto zadbać o jego ładny wygląd, na przykład wykorzystując w aranżacji kamień naturalny w postaci grysu lub żwiru. Poza funkcją estetyczną ma pozytywny wpływ na utrzymanie roślin, a mianowicie właściwości gleby oraz stopień zachwaszczenia.

Przeznaczenie kamieni w ogrodzie

Jedną z najczęściej wykorzystywanych form kamiennych, służących do przyozdabiania działki jest kamień nawierzchniowy luźny, występujący na przykład w postaci żwiru kolorowego lub grysu ozdobnego. Najczęściej znajduje swoje zastosowanie do wysypywania rabat, skalniaków lub skarp. Niemniej jednak czasami sprawdza się jako podłoże na ścieżce, choć w tym przypadku zdecydowanie lepiej postawić na elementy utwardzone, tworzące jednolitą powierzchnię, komfortową do przemieszczania się. Będą to między innymi płytki kamienne lub kostka brukowa. Mogą również służyć do odgradzania poszczególnych stref lub tworzenia niskich płotków. Z pewnością nieszablonową ozdobę będą stanowić duże kamienne bryły oraz głazy o nieregularnych kształtach. To efektowna dekoracja niezależnie od pory roku. Nieco większe kamienie są odpowiednie do wypełniania specjalnych koszy, pełniących funkcję donic, ogrodzeń lub murków oporowych.

Dobór kolorystyki kamieni

Pod tym względem najlepiej kierować się stylistyką elewacji lub innymi elementami kamiennymi, które już wcześniej pojawiły się w wystroju ogrodu. Bogatą ofertę pod tym względem ma hurtownia budowlana Sinus, znajdująca się w Bielsku-Białej. Warto w tym aspekcie zachować umiar i balans. Przesada w doborze barw grysu lub żwiru może dać zupełnie odwrotny, wręcz groteskowy efekt. Krzykliwy pod względem kolorów ogród też nie sprzyja relaksowi. Ponadto stanowi on swoistą wizytówkę posesji, dlatego należy zadbać o jego estetyczny wygląd, który wprawi odwiedzających nas gości w zachwyt. Nie można zapomnieć także o zakupie jedynie dobrej jakości dekoracyjnych produktów kamiennych.

Zalety zastosowania kamienia naturalnego

Przede wszystkim to oryginalna i stała ozdoba każdego ogrodu. Sama w sobie dekoruje podwórko niezależnie od zastosowania, a dodatkowo ten naturalny surowiec dobrze komponuje się z przestrzenią pełną roślin, które eksponuje. Ponadto odgrywa praktyczną rolę w stosunku do utrzymania odpowiedniego podłoża dla hodowanych kwiatów, ozdobnych traw lub krzewów iglastych. Przyczynia się bowiem do zmiany pH gleby. Kamienie pochodzenia krystalicznego ją zakwaszają, a piaskowiec na przykład powoduje, że nabiera odczynu zasadowego. Warto więc dobrze przemyśleć jego wybór do potrzeb konkretnych roślin. Niemniej jednak wykorzystanie go jako podłoża zamiast kory ograniczy wzrost chwastów oraz odparowywanie wody z ziemi, dzięki czemu rzadziej można podlewać ogród. Zimą z kolei zapobiegnie dogłębnemu zamarzaniu gruntu.

Opracowanie:
Bielsko-Biała, Międzyrzecka 230
tel. 33 811 66 96
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać