Artykuł sponsorowany

Jak wykończyć ocieploną elewację domu?

Jak wykończyć ocieploną elewację domu?

Na rynku istnieje wiele materiałów, które mogą posłużyć do aranżacji elewacji budynku mieszkalnego. Ich dobór jednak zależy przede wszystkim od technologii wykonania murów domu i ewentualnej warstwy termoizolacyjnej. Jedną z bardziej popularnych form stanowi tynkowanie ścian produktami cienkowarstwowymi. Niemniej jednak poszczególne rozwiązania można ze sobą łączyć, uzyskując w ten sposób nieszablonowy efekt dekoracyjny.

Ściany jednowarstwowe

Taka technologia budownictwa umożliwia wyłącznie otynkowanie elewacji najczęściej za pomocą produktów cienkowarstwowych lub tradycyjnych. Znacznie większą popularnością cieszą się jednak pierwsze z wymienionych, które na rynku można otrzymać w dowolnej gamie kolorystycznej. Dzięki temu dają się idealnie dopasować między innymi do koloru dachu. Lepiej w tej sytuacji sprawdzają się tynki barwione w masie, gdyż ich mechaniczne uszkodzenie nie będzie tak widoczne, jak w przypadku tych pokrytych za pomocą farby. Poza bogatą paletą barw, cechę charakterystyczną produktu stanowi możliwość uzyskania dwóch różnych faktur: nakrapianej lub drapanej. Warto mieć też na uwadze, że w przypadku malowania elewacji najlepiej stosować produkty, które w składzie zawierają dodatki ograniczające rozwój grzybów i glonów. Niewskazane są również ciemne odcienie, które mają współczynnik odbicia światła na poziomie poniżej 20%.

Ściany dwuwarstwowe

W tym przypadku mur pokrywany jest warstwą izolacyjną w postaci płyt styropianowych lub wełny mineralnej. W związku z czym można ją pokryć podobnie jak wyżej tynkami cienkowarstwowymi lub panelami drewnianymi. Dozwolone jest połączenie tych dwóch metod, gdzie elementy drewniane będą stanowić swoistą dekorację elewacji. Panele umieszcza się na specjalnym ruszcie, który mocuje się bezpośrednio do ściany lub z wykorzystaniem krokwi montażowych. Montaż tego rodzaju wykończenia wymaga większego doświadczenia, stąd też lepiej skorzystać z pomocy wykwalifikowanej ekipy, na przykład z firmy budowlanej Mayya, zlokalizowanej w Lublinie. Do produkcji desek elewacyjnych wykorzystuje się głównie drewno pozyskiwane z modrzewia syberyjskiego, sosny lub świerku skandynawskiego bądź cedru. Kompozycje paneli mogą być układane w dowolnym kierunku, tj. pionowo, poziomo lub na skos, tworząc tym samym oryginalną ozdobę domu.

Ściany trzywarstwowe

Przy tym typie konstrukcyjnym najlepsze rozwiązanie stanowią płytki klinkierowe. Imitują cegłę, a mocuje się je na warstwie termoizolacji za pomocą mrozoodpornych klejów. Spoiny pomiędzy poszczególnymi kafelkami po kilku dniach wypełnia się zaprawą. Istnieje też możliwość wykończenia elewacji bezpośrednio z wykorzystaniem cegły klinkierowej. Stanowi wtedy trzecią – zewnętrzną warstwę ściany. Montuje się ją za pomocą kotew do struktury nośnej, a pomiędzy nimi umieszcza się termoizolację w postaci wełny mineralnej bądź styropianu. Taka aranżacja jest możliwa dzięki temu, że cegła tego rodzaju występuje w ofercie rynkowej w odmiennych odcieniach oraz fakturach i tym samym może stanowić samoistny element dekoracyjny domu. Oczywiście istnieje również możliwość wykonania klasycznego tynku w wersji silikatowej, charakteryzującej się przepuszczalnością pary wodnej, co w tej konstrukcji murów odgrywa istotną rolę.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz