Artykuł sponsorowany

Jak wykonać bezpieczny podjazd dla niepełnosprawnych?

Jak wykonać bezpieczny podjazd dla niepełnosprawnych?

Osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mają ograniczone możliwości w zakresie dostawania się do konkretnych budynków. Obecnie w obiektach stosuje się specjalne podjazdy, które ułatwiają wejście do ich wnętrza niepełnosprawnym. Ważnym elementem w tym wypadku jest balustrada. Musi być ona nie tylko wytrzymała, ale też wykonana w sposób dopasowany do potrzeb jej użytkowników. Jak zatem przygotowuje się takie wyroby metalowe?

Z czego składa się podjazd dla osób niepełnosprawnych?

Likwidowanie tzw. barier architektonicznych to w dzisiejszych czasach jedna z kluczowych kwestii przy budowaniu obiektów użyteczności publicznej i innego typu konstrukcji. Aby przedostanie się do konkretnego budynku nie stanowiło trudności dla osoby niepełnosprawnej, wykonuje się specjalne pochylnie. Podjazdy te umieszczane są przed wejściem jako alternatywa dla schodów, które w przypadku poruszania się na wózku inwalidzkim są niezwykle trudne do pokonania – nawet przy pomocy osób trzecich.

Podjazd dla niepełnosprawnych to przede wszystkim odpowiednio wyprofilowana nawierzchnia. Może być ona przygotowana np. z kostki brukowej, często stosuje się też wylewki betonowe, rzadziej bitumiczne. Kluczowym elementem pochylni jest balustrada metalowa. To konstrukcja, która stanowi dla osób poruszających się na wózku widłowym wsparcie umożliwiające wjechanie na podwyższoną część budynku. Balustrady do takiego użytku muszą być wykonane właściwie – ich konkretne poręcze powinny być umieszczone na wysokości zapewniającej wygodny dostęp niepełnosprawnym. Ważna jest też kwestia odporności na działanie czynników zewnętrznych.

Jak przygotowuje się balustrady dla niepełnosprawnych?

Podjazdy dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim są przeważnie wykonane w formie spirali. Taka budowa rampy sprawia, że balustrada musi być odpowiednio wygięta. Obróbkę w tym zakresie przeprowadza Zakład Ślusarsko-Usługowy Krzysztof Bednarczyk. Poręcze mają formę jednolitego profilu, który dopasowywany jest do specyfiki danego podjazdu pod kątem wspomnianych zgięć. Ważne jest też użycie materiału umożliwiającego nie tylko realizację prac ślusarskich, ale również odpornego na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne.

Warunki te spełnia stal nierdzewna, z której najczęściej przygotowuje się balustrady metalowe dla niepełnosprawnych. Do głównej poręczy przymocowuje się także profile o nieco mniejszej średnicy, które stanowią dodatkowe wsparcie dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Wykonanie balustrady do takiego użytku nie jest zatem łatwe – wymaga nie tylko sporej precyzji, ale też możliwości w zakresie realizacji usług ślusarskich.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz