Artykuł sponsorowany

Jak wygląda zwykły dzień w domu pomocy społecznej?

Jak wygląda zwykły dzień w domu pomocy społecznej?

Czasem choroba atakuje z zaskoczenia. Bywa, że działa z ukrycia i krok po kroku zabiera cenną cząstkę zdrowia. Gdy organizm nie ma już siły na wykonywanie zwykłych, codziennych czynności, pojawia się pytanie – jak pomóc, by zapewnić choremu komfort i bezpieczeństwo? Rozwiązaniem może być dom pomocy społecznej. To miejsce, gdzie chorzy znajdują opiekę medyczną, psychologiczną, dietetyczną i rehabilitacyjną, w komfortowych warunkach.

Niezwykła proza życia

Codzienne rytuały są kluczem do spokojnego życia. I takie właśnie występują w domach pomocy społecznej. W poranki wpisana jest toaleta, następnie śniadanie. W miarę możliwości chorego jest spożywane ich we wspólnej jadalni. Po nim każdy z mieszkańców ma czas na wszelkiego rodzaju aktywności. Zajęcia rehabilitacyjne, terapie zajęciowe, a także  konsultacje lekarskie. W ośrodku każdy pacjent jest objęty całodobową opieką medyczną w taki sposób, by monitorować przebieg choroby.

Po obiedzie mieszkańcy domu pomocy społecznej mają czas wolny, który mogą spędzać na wybranych przez siebie aktywnościach. Świetlica z aneksem wypoczynkowym, a także szeroki wachlarz zajęć dodatkowych nie pozwalają na nudę. A wszystko to w imię jednego – aby chory na chwilę, chociaż zapomniał o swoich dolegliwościach i poczuł się lepiej. Nie od dziś wiadomo, że aspekt psychiczny ma ogromne znaczenie w przebiegu każdej choroby. Tej przewlekłej również.

Kolacja jest symbolicznym zamknięciem każdego dnia. Po niej pacjenci przebywają już w swoich pokojach, przygotowując się do snu. Często w tym właśnie czasie, na spokojnie mogą również porozmawiać o swoich sprawach duchowych, jak to ma miejsce w DPS prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Albertynek.

Warunki jak w domu

Oczywiste jest, że na początku wszystko wydaje się nowe. Jednak pracownicy domu pomocy społecznej robią wszystko, co w ich mocy, by każdy z podopiecznych miał komfortowe warunki życia. A co najważniejsze, by czuł się swobodnie i dobrze w nieznanym otoczeniu. Wykwalifikowany personel pielęgniarski pomoże, gdy potrzeba większej opieki. Zrobi to z empatią i spokojem.

Każda przestrzeń DPS jest standardowo dostosowana do wymogów stawianych przez pacjentów. Windy i podjazdy dla wózków inwalidzkich sprawiają, że w życiu ośrodka może aktywnie uczestniczyć każdy chętny, któremu pozwala na to choroba. Pokoje z łazienkami oraz wygodne, a jednocześnie praktyczne łóżka. A to wszystko po to, by mieszkańcy mogli czuć się jak w domu.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz