Artykuł sponsorowany

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?

Jak wygląda wizyta u lekarza medycyny pracy?

Lekarz medycyny pracy ma za zadanie ocenić stan zdrowia danego pracownika, który ma objąć konkretne stanowisko. Oceniając stan zdrowia lekarz medycyny pracy, bierze pod uwagę czynniki szkodliwe, jakie występują w danym miejscu pracy. Jeżeli podczas badań, nie zostaną wykryte żadne przeciwwskazania do danej pracy, lekarz wystawia stosowne zaświadczenie. Wizyta u lekarza medycyny pracy jest konieczna przed rozpoczęciem pracy na nowym stanowisku lub w nowej firmie

W czym się specjalizuje lekarz medycyny pracy?

Ocena stanu zdrowia pacjenta i ocena wpływu szkodliwych czynników w miejscu pracy na jego zdrowie, to główne zadanie lekarza medycyny pracy. Jak każdy zawód medyczny i ten ma swoje specjalizacje. Każdy lekarz medycyny pracy może specjalizować się w wykonywaniu badań w określonych kierunkach. Wśród specjalizacji lekarzy medycyny pracy można wyróżnić:

  • okulistę,
  • kardiologa,
  • psychologa,
  • laryngologa,
  • neurologa.

Każdy pracownik, niezależnie od stażu pracy musi odbyć wizytę u lekarza medycyny pracy. Na takie badania kieruje swoich pracowników zakład pracy. Nowi pracownicy otrzymują orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Są to badania wstępne. Badania okresowe musi wykonać pracownik, któremu kończy się ważność orzeczenia lekarskiego. Z kolei badania kontrolne u lekarza medycyny pracy np. Barbary Foksa-Wojtaszczyk ISPL, wykonują pracownicy po dłuższej nieobecności w pracy z powodu danej choroby. Lekarz musi wykonać badania kontrole, które potwierdzą zdolność do pracy danej osoby. Może się tak zdarzyć, że na skutek przebytej choroby, pracownik nie może już pracować na danym stanowisku. Wtedy lekarz medycyny pracy wystawia stosowne orzeczenie.

Po co wykonuje się badania wstępne u lekarza medycyny pracy?

Kodeks pracy nakazuje pracodawcy, aby każdy nowy pracownik posiadał ważne orzeczenie lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Niezależnie czy osoba pracuje jako pracownik umysłowy, czy jako pracownik fizyczny musi posiadać orzeczenie od lekarza medycyny pracy. Każde stanowisko pracy ma swój opis czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i życie człowieka. O tym, jakie badania będzie musiał wykonać pracownik, decyduje opis zagrożeń na jego stanowisku pracy. Badania okresowe kierowców, górników czy osób pracujących z wieloma szkodliwymi czynnikami, wyglądają zupełnie inaczej niż badania okresowe pracownika umysłowego.

Jak wygląda badanie u lekarza medycyny pracy?

Badanie ma pomóc lekarzowi ocenić faktyczny stan zdrowia pacjenta. Pozwala również określić czy dana osoba może pracować na konkretnym stanowisku w otoczeniu konkretnych czynników szkodliwych. Lekarz medycyny pracy na początku wizyty przeprowadza z pacjentem dokładny wywiad. To pozwala mu zebrać ważne informacje na temat jego zdrowia. Następnie lekarz wystawia skierowania do konkretnych specjalistów. Po wizytach u specjalistów pracownik otrzymuje zaświadczenia, z którymi udaje się do lekarza internisty. Na końcu lekarz medycyny pracy wystawia orzeczenie lekarskie o zdolności lub niezdolności do pracy na danym stanowisku.

Opracowanie:
Szczecin, Królowej Jadwigi 15 lok. 2
tel. 91 434 46 94
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz