Artykuł sponsorowany

Jak wygląda windykacja należności?

Jak wygląda windykacja należności?

W działalności każdego przedsiębiorcy na pewnym etapie pojawia się kwestia ściągania długów od nierzetelnych kontrahentów. Niezapłacone należności mogą być niezwykle doskwierające w momencie, kiedy terminy zobowiązań naszej firmy także nieubłaganie się zbliżają. Warto zawczasu zaznajomić się z przebiegiem czynności windykacyjnych. W ten sposób będziemy przygotowani na każdą ewentualność podczas egzekucji długów.

Czym jest windykacja należności?

Warto najpierw odpowiedzieć sobie na to pytanie, zanim zagłębimy się w meandry tego zagadnienia. Windykacja należności to inaczej dochodzenie w sposób określony w przepisach swoich praw do rzeczy lub zapłaty. Na podstawie tej definicji można stwierdzić, że tzw. czynności windykacyjne to proces składający się z działań dozwolonych przez przepisy prowadzących do uzyskania przedmiotu lub należności, do których mamy prawo. Prawo to może być uzyskane w ramach zawartej umowy, wykonania usługi lub produktu. W procesie egzekucji długów jego częstym wykonawcą jest komornik sądowy, a same czynności windykacyjne nie ograniczają się do uzyskania zapłaty, ale mogą polegać na licytacji ruchomości lub nieruchomości zajętych w celu uzyskania należności.

Postępowanie polubowne

Pierwszym sposobem na „zachęcenie” kontrahenta do uiszczenia należności jest windykacja przedsądowa, która rozgrywa się pomiędzy dłużnikiem a wierzycielem. Najczęściej polega to na wysyłaniu dłużnikowi ponagleń drogą elektroniczną lub listowną. Warto, by w każdej wysyłanej wiadomości znajdowały się takie informacje, jak:

  • rodzaj wierzytelności,
  • dane dokumentu poświadczające o istnieniu wierzytelności (np. umowa lub faktura),
  • wymagany sposób i termin płatności.

Dobrym pomysłem jest także wspomnienie o możliwych konsekwencjach w przypadku nieuiszczenia należności, a w ostatnim ponagleniu należy poinformować dłużnika o skierowaniu sprawy do sądu w razie niedopełnienia obowiązku zapłaty. Korespondencja powinna być udokumentowana, ponieważ może być ważnym dowodem w postępowaniu sądowym.

Postępowanie sądowe

W momencie braku odpowiedzi ze strony dłużnika na postępowanie polubowne wierzyciel ma pełne prawo do złożenia pozwu. Często proces przeprowadzany jest bez udziału żadnej ze stron. Po wniesieniu wszelkich dowodów wskazujących na istnienie niezapłaconej wierzytelności sąd wydaje orzeczenie o nakazie zapłaty, które jest podstawą do skierowania sprawy do komornika sądowego (np. Agnieszki Walaszczyk przy SR w Lubinie) doświadczonego w egzekucji długów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz