Artykuł sponsorowany

Jak wygląda typowy dzień przedszkolaka?

Jak wygląda typowy dzień przedszkolaka?

Każdy rodzic jest ciekawy, co jego dziecko robi w przedszkolu. Łatwiej jest wtedy podjąć decyzje o wysłaniu dziecka do przedszkola. Przedszkole ma za zadanie rozwijać umiejętności dziecka oraz przygotować je do nauki w drugim etapie edukacji, jakim jest szkoła. Dlatego to ważne, aby maluch przyswajał wiedzę od najmłodszych lat nawet przez zabawę. Jak wygląda dzień w przedszkolu?

Jak są organizowane zajęcia w przedszkolu?

Odpowiednio zaplanowany dzień w przedszkolu jest kluczem do efektywnego uczenia się. Dziecko ma wtedy stały rozkład dnia i może nauczyć się systematyczności. Każdy dzień w przedszkolu rozpoczyna się o godzinie 7.30. Często o tej porze jest organizowana poranna gimnastyka, zabawy ruchowe, aby dzieci mogły się rozbudzić i być pełne energii na cały dzień. Po ćwiczeniach grupa myje ręce, aby przygotować się do posiłku. Następnym punktem dnia jest śniadanie, które jest ważnym posiłkiem, dającym energię do dalszej zabawy.

W kolejnej części dnia dzieci mają organizowane zajęcia dydaktyczne. W trakcie działań edukacyjnych grupa uczy się podstaw języka polskiego, matematyki, muzyki, plastyki oraz przyrody. Zajęcia najczęściej są prowadzone poprzez gry i zabawę, gdzie nauczyciele wykorzystują szereg metod aktywizujących, ponieważ wtedy dziecko najlepiej przyswaja wiedzę. Dodatkowo odbywają się warsztaty plastyczne, zajęcia rytmiczne lub teatr, aby grupa mogła rozwijać swoją kreatywność. Kolejnym posiłkiem jest obiad, po którym młodsi członkowie grupy mogą odpocząć, a starsze pobawić się z innymi przy stoliku w ramach relaksu i wyciszenia. 

Kolejnym punktem dnia są zajęcia grupowe utrwalające poznawane treści, a następnie przygotowanie się do podwieczorku. Dzieci po zjedzeniu posiłku mogą mieć zajęcia dodatkowe w przedszkolu związane na przykład ze sportem, tańcem lub sztuką. W ostatniej części dnia dzieci są zachęcane do podejmowania samodzielnej działalności i doskonalenia zdobytych w ciągu danego dnia umiejętności. Jeżeli pogoda jest sprzyjająca grupa wychodzi z opiekunem na krótki spacer. Na koniec dnia dzieci podejmują zabawę według własnych zainteresowań.

Mimo stałego schematu dnia każdy dzień w przedszkolu jest inny i niepowtarzalny. Nauczyciele mogą także organizować ciekawe wycieczki, które dodatkowo sprzyjają rozwojowi dziecka.

Czym kierować się przy wyborze przedszkola?

Przy wyborze przedszkola przede wszystkim warto sprawdzić, czy realizowany program jest zatwierdzony przez MEN oraz dostosowany do założeń Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego. To bardzo ważne, aby edukacja dziecka zaczęła się w placówce, która w pełni realizuje założenia Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak mówi nauczyciel z Przedszkola Niepublicznego Artystyczno - Językowego Entliczek pentliczek: Przedszkole jest najczęściej pierwszym etapem edukacji w życiu dziecka. Dlatego to istotne, aby wybrać odpowiednią placówkę. Przedszkole powinno oferować wiele zajęć, które pozwolą kształtować kluczowe kompetencje dziecka oraz rozwijać jego talenty. Warto też zwrócić uwagę na wykorzystywane metody uczenia dzieci. Najmłodsi najchętniej uczą się przez zabawę oraz gry zręcznościowe, ponieważ są wtedy skupione i zapamiętują najwięcej rzeczy. Dodatkowo rozwijają się także umiejętności społeczne oraz psychoruchowe dzieci.

Zaletą przedszkola, którą warto wziąć pod uwagę przy wyborze przedszkola jest możliwość nauki języka obcego. Im wcześniej dziecko podejmie naukę, tym łatwiej będzie uczyć się go na kolejnych etapach edukacji. Maluch uczy się w czasie zajęć poprzez zabawę dotykając różnych aspektów wiedzy, m.in. liczenia, mowy oraz nazw zwierząt, warzyw i owoców, dzięki czemu będzie miał solidne podstawy do dalszej nauki.

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę są proponowane różnorodne zajęcia dodatkowe. Niektóre placówki oferują lekcje judo lub garncarstwa, a nawet teatru. Ciekawą opcją są również zajęcia taneczne, które poprawiają koordynację ruchową dziecka, a muzyka wpływa pozytywnie na rozwój mózgu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz