Artykuł sponsorowany

Jak wygląda projektowanie nietypowych maszyn rolniczych w praktyce?

Jak wygląda projektowanie nietypowych maszyn rolniczych w praktyce?

Specyfika prac rolniczych wymaga stosowania wyspecjalizowanych maszyn i urządzeń. Muszą one sprostać trudnym warunkom oraz ułatwiać rolnikom prowadzenie prac polowych. Choć rynek maszyn rolniczych jest bardzo rozbudowany, to zdarza się stosunkowo często, że rolnicy zamawiają zaprojektowanie nietypowej maszyny w specjalistycznej firmie. Warto prześledzić, jak przebiega produkcja takiego sprzętu rolniczego.

 „Możliwości techniczne i technologiczne naszej firmy – przekonuje przedstawiciel przedsiębiorstwa produkcyjno-handlowego Świt-Rol, które specjalizuje się w produkcji i dystrybucji maszyn i urządzeń dla rolnictwa – umożliwia nam produkcję nowoczesnych rozwiązania dla gospodarstw rolnych. Duże doświadczenie naszych konstruktorów pozwala również na projektowanie i budowę różnego typu maszyn rolniczych. Takie firmy jak nasza są w stanie wykonać niemal każde zamówienie na wykonanie wyspecjalizowanego urządzenia do prac rolniczych”.

Pierwszy etap projektowania to sprecyzowanie potrzeb i możliwości

Projektowanie i budowa nietypowych maszyn rolniczych przebiega wieloetapowo i musi rozpocząć się od analizy potrzeb i oczekiwań rolnika. Bez względu na to, czy będzie to niestandardowy agregat uprawowy, czy też rozsiewacz nawozów a możne brona lub każda inna maszyna, na tym etapie projektanci określają możliwości technologiczne i opisują ewentualne ograniczenia. Następnie przystępują  do projektowania i poszukiwania najlepszych wariantów technicznych. Opracowuje się szkielet, a następnie wprowadza praktyczne i nowoczesne rozwiązania, które będą dopasowane do wymagań zamawiającego maszynę, w taki sposób, aby była ona ergonomiczna, łatwa w obsłudze, ekonomiczna i możliwie bezawaryjna.

Budowa maszyny rolniczej – zbiór doświadczeń i dobre zaplecze techniczne

Po etapie projektowania następuje najdłuższa faza, czyli sama budowa maszyny. Producenci maszyn starają się używać sprawdzonych technologii, które wykorzystywane są przy produkcji seryjnej oraz materiałów i komponentów najwyższej jakości, zgodnie ze standardem określonym w umowie. Dobrzy wytwórcy maszyn przywiązują dużą wagę do staranności wykonania, jak również do szczegółów i detali urządzenia, a także do kwestii estetycznych. Mają także na uwadze właściwe zabezpieczenie antykorozyjne konstrukcji maszyny, tak by prezentowała się ona dobrze przez wiele lat.

Faza testów i prób oraz przekazanie maszyny rolnikowi

Gotową maszynę poddaje się testom w hali produkcyjnej oraz próbom polowym. Sprawdzane są wszystkie podzespoły i mechanizmy oraz niezbędne instalacje. Dokładnie przetestowana maszyna rolnicza przekazana jest zamawiającemu na podstawie protokołu odbiorczego. W ten sposób zapewnia się klientom najwyższą jakość oraz gwarantuje wysoką sprawność sprzętu rolniczego. Dzięki firmom oferującym projektowanie i produkcje nietypowych maszyn rolnicy mają możliwość rozwoju produkcji rolnej zgodnie z potrzebami i wymaganiami organizacyjnymi i ekonomicznymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz