Artykuł sponsorowany

Jak wygląda praca leśniczego

Jak wygląda praca leśniczego

Wbrew wszelkim pozorom, praca leśniczego wcale nie jest łatwa, jest wręcz wyzwaniem. Wiele działań leśniczego musi zostać wcześniej zaplanowanych oraz zorganizowanych, aby przebiegały zgodnie z cyklem życia roślin oraz zwierząt. Leśniczy przede wszystkim powinien umieć organizować własną pracę. Na czym polega ten zawód i jak wygląda praca takiej osoby? Przekonaj się!

Na czym polega praca leśniczego

Leśniczy pracuje na terenie leśnictwa, które zostało mu powierzone przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Musi dbać o jego bieżąco potrzeby oraz zapewniać ochronę znajdujących się na danym terenie roślin oraz zwierząt. Leśniczy zajmuje się także sadzeniem nowych drzew oraz kontrolowaniem terenu pod względem przestępstw, dba o to, aby zwierzęta miały w zimie pokarm oraz o to, aby były przez cały czas zdrowe. Obserwuje, czy nie zdarzają się jakieś działania kłusownicze ze strony ludzi, a jeśli się zdarzają - interweniuje. Jeżeli dany las jest w niebezpieczeństwie, leśniczy pracuje nawet w dni ustawowo wolne. Ma wtedy nienormowany czas pracy i musi działać wtedy, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Praca leśniczego w dużym stopniu polega na trzymaniu się odpowiedniego planu, ale także na reagowaniu na bieżące zdarzenia które mają miejsce. Leśniczy najczęściej zamieszkuje w leśniczówce na terenie powierzonego leśnictwa, aby mieć cały czas wszystko pod kontrolą. Osoba ta, musi umieć delegować zadania. W Polsce istnieje wiele jednostek, takich jak np. Nadleśnictwo Kluczbork Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe, którego zadaniem jest ochrona lasu. To właśnie przed nadleśnictwem odpowiedzialny jest leśniczy.

Cechy leśniczego

Leśniczy powinien być systematyczny oraz zorganizowany. Oczywiście osoba mająca pod swoją opieką las, musi posiadać niezbędną w tym temacie wiedzę. Dzięki niej, będzie w stanie określić kiedy jest czas na przygotowanie terenu pod sadzenie nowych drzew, kiedy można je sadzić, a kiedy będą owocnie kwitły. Taka osoba musi znać także gatunki roślin oraz zwierząt i potrafić rozstrzygnąć różnorodne sprawy, które będą miały wpływ na kondycję lasu oraz jego długowieczność. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że tak istotnej jest wykształcenie kierunkowe leśniczego. Musi bowiem mieć co najmniej skończoną szkołę średnią w kierunku leśnictwa, a najlepiej byłoby, gdyby posiadał skończone wyższe studia z tej dziedziny. Ważne jest także to, aby dana osoba była po prostu zainteresowana tematem. W innym wypadku, działania leśnicze będą dla niego katorgą oraz nie będzie się dostatecznie angażował. Leśniczy powinien czerpać radość z tego, co robi oraz powinien chcieć zajmować się lasem.

Oceń artykuł (1)
1.0
Komentarze
Dodaj komentarz