Artykuł sponsorowany

Jak wygląda organizacja pogrzebów wyznaniowych?

Jak wygląda organizacja pogrzebów wyznaniowych?

Większość ludzi w Polsce deklaruje się jako wyznawcy kościoła rzymskokatolickiego. Jednak w naszym kraju mieszkają także prawosławni, protestanci, wyznawcy judaizmu oraz islamu, a także osoby niedeklarujące przynależności do żadnego kościoła. Dla ateistów organizowane są pogrzeby świeckie, a co w przypadku ludzi o wierze odmiennej od rzymskokatolickiej? Wychodząc naprzeciw tym potrzebom, zakłady pogrzebowe organizują pogrzeby wyznaniowe.   

Co należy uwzględnić przy organizacji pogrzebów wyznaniowych? 

Chociaż niektóre religie mają ze sobą wiele wspólnego, pewne diametralnie się od siebie różnią. Niezależnie od deklarowanej wiary i wyboru obrządku, w jakim ma się odbyć pogrzeb, zmarłemu należy się przede wszystkim szacunek. Oczywiście przy organizacji pogrzebów wyznaniowych konieczne jest uwzględnienie pewnych zasad panujących w danej wierze. Wyznawcy prawosławia traktują ciało zmarłego w sposób podobny do ciała Chrystusa. Po śmierci powinno zostać obmyte ciepłą wodą i odziane w szaty pogrzebowe oraz płaty białego lnianego płótna. Ceremonia odbywa się w cerkwi, a ciało zmarłego ustawiane jest nogami w stronę ikonostasu. Podczas uroczystości odczytywana jest modlitwa o odpuszczenie grzechów, a jej tekst umieszczany jest w trumnie zmarłego. Warto wiedzieć, że w obrządku prawosławnym kremacja uznawana jest za niezgodną z nauką kościoła. 

Jakie jeszcze różnice w pogrzebach występują w różnych obrządkach? 

Odmiennie jest w obrządku protestanckim. Tam bardzo często stosuje się kremację, a urna zakopywana jest w ziemi bądź ustawiana w specjalnych kolumbariach. Podczas ceremonii wierni modlą się i śpiewają. Z kolei w tradycji muzułmańskiej, podobnie jak w żydowskiej, pogrzeb powinien odbyć się jak najszybciej – w przeciągu doby od śmierci. W judaizmie ciałem zmarłego zajmuje się specjalna grupa ludzi, a w islamie ciało przygotowywane jest przez krewnego tej samej płci, obmywane i zawijane w perfumowany całun. Układane jest w grobie na prawym boku, zwrócone twarzą w kierunku Al-Ka’by. W tradycyjnym pogrzebie nie powinny brać udziału kobiety ani wyznawcy innej wiary, ale w Polsce tej praktyki raczej się nie stosuje. Tutaj kremacja jest całkowicie zabroniona. W judaizmie jest to natomiast kwestia dyskusyjna, ale zwykle ciało nie jest poddawane spopieleniu. 

Kto zajmuje się organizacją pogrzebów wyznaniowych? 

Obecnie coraz więcej domów pogrzebowych oferuje organizację ceremonii wyznaniowych. We Wrocławiu takie usługi świadczy Zakład Pogrzebowy Witwicka. Osoby zajmujące się organizacją powinny doskonale znać przepisy liturgiczne, jak również ceremoniały związane z pochówkiem we wszystkich możliwych wyznaniach. Pozwala to odciążyć bliskich zmarłej osoby i zorganizować uroczystość pogrzebową dokładnie tak, jak życzył sobie tego zmarły. Dzięki rozmowie z rodziną i przedstawicielem duchowieństwa podczas ceremonii nie pojawią się żadne niejasności. Specjaliści z zakładu pogrzebowego oferującego pogrzeby wyznaniowe na każdym kroku dbają, by nie doszło do żadnych pomyłek, a ceremonia została przeprowadzona zgodnie z wolą zmarłego i ceremoniałem. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz