Artykuł sponsorowany

Jak wygląda naprawa siłowników hydraulicznych?

Jak wygląda naprawa siłowników hydraulicznych?

Siłowniki hydrauliczne to najbardziej popularne elementy wchodzące w skład instalacji przyczyniającej się do działania maszyn przemysłowych. Stanowią one element systemu hydraulicznego, który stanowi główny element działania maszyn wykorzystywanych w przemyśle lekkim lub ciężkim. Ich rolą jest zmiana energii, jaką produkuje wtłaczany do maszyny olej na ruch posuwisty urządzenia. To pozwala na jego niezakłócone działanie i utrzymanie produkcji.

Zastosowanie siłowników hydraulicznych

Zastosowanie siłowników hydraulicznych jest bardzo szerokie. Są to elementy związane z maszynami przemysłowi, ale też nieodłącznie związane z motoryzacją. Można je znaleźć w licznych pojazdach, urządzeniach do serwisowania wspomnianych pojazdów lub urządzeń do ich bieżącej obsługi. Siłowniki montuje się w żurawiach montowanych na samochodach przeznaczonych do montażu lub przenoszenia ciężarów, wywrotkach różnego typu, ale też w podnośnikach kanałowych czy rozpierakach do opon stosowanych w warsztatach samochodowych. Siłowniki hydrauliczne to też ważne części do maszyn budowlanych jak ładowarki, koparki czy urządzenia dźwigowe.

Naprawa siłowników hydraulicznych

Od prawidłowo działającego siłownika zależy funkcjonowanie wielu maszyn. Zatem niezbędne jest dbanie o jego prawidłowe działanie i regularny serwis. Siłowniki hydrauliczne są zaprojektowane taj, aby mogły bezproblemowo przenosić duże obciążenia. Niestety wraz ze wzmożoną eksploatacją może się zdarzyć, że siłownik się po psuje. Maszyna przestanie działać i pojawią się przestoje na produkcji. Wtedy należy jak najszybciej zlecieć zbadanie usterki i jej usunięcie. Zazwyczaj w takich przypadkach możliwa jest regeneracja, która eliminuje konieczność wymiany elementu na nowy. Regeneracja polega na rozebraniu siłownika hydraulicznego i dokładnym wyczyszczeniu wszystkich elementów. Taka czynność pozwala na weryfikację usterki oraz ocenienie jak duże są uszkodzenia lub nieszczelności. Fachowy serwis siłowników hydraulicznych polega ponadto na sprawdzeniu wszystkich części pod kątem prawidłowego działania i ewentualnych pęknięć. Typowa regeneracja obejmuje też wymianę profili aluminiowych, które w trakcie eksploatacji tracą swoje właściwości i mogą stać się niebezpieczne dla użytkowników. Serwisanci często nakładają też dodatkową wartość smaru na cały siłownik, co pozwala zwiększyć skuteczność jego działania. Określoną żywotność mają też tłoki i to właśnie ten element wymieniany jest najczęściej. Fachowy serwis prowadzi do naprawy wszystkich uszkodzonych elementów i przywraca sprawne działanie maszyny. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz