Artykuł sponsorowany

Jak wygląda leczenie trudno gojących się ran na nogach?

Jak wygląda leczenie trudno gojących się ran na nogach?

Za pojawianie się na nogach trudno gojących się ran odpowiada zazwyczaj owrzodzenie żylne, które towarzyszy żylakom kończyn dolnych. Objawem tego schorzenia są rozległe, bolesne i ropiejące zmiany skórne, które występują wraz z opuchlizną nóg. Takie same rany występują także podczas owrzodzenia tętniczego. Poranione stopy powodują u pacjentów ból podczas poruszania się i utykanie. Czasami dokuczliwe zmiany na skórze są również wynikiem rozwijającej się stopy cukrzycowej lub nowotworu skóry. Jak wygląda ich leczenie?

Owrzodzenie żylne nóg – w jaki sposób powstaje?

Z powodu przewlekłej niewydolności żylnej, naczynia nie są w stanie szybko transportować krwi z nóg do serca. Gromadzi się więc ona w żyłach i prowadzi do ich rozszerzenia. Zastój żylny uszkadza drobne naczynia włosowate, które cechują się bardzo dużą kruchością. W związku z tym nie są one w stanie dłużej spełniać swojej funkcji, jaką jest transport składników odżywczych do każdej komórki ciała. Na samym początku choroby skóra na nogach twardnieje, traci swoją elastyczności i staje się bardziej wrażliwa. Niestety z czasem zaczyna obumierać, a drobne obrażenia zmieniają się w otwartą ranę, z której sączy się ropa. Jest ona dla pacjenta bardzo bolesna, a patogenne drobnoustroje, które gromadzą się w jej obrębie, odpowiadają za nieprzyjemny zapach, który z wolna się pojawia. Niektórzy chorzy – z problemem żylnego owrzodzenia nóg- borykają się całymi latami. Wstydzą się oni swojej przypadłości i unikają wizyty u lekarza. Jak zapewnia specjalista z Naszej Kliniki w Ożarowie Mazowieckim – przy użyciu dostępnych dziś metod leczenia, można pomóc praktycznie każdemu pacjentowi.

Jak wygląda leczenie trudno gojących się ran?

Na skuteczne leczenie owrzodzenia żylnego nóg składa się kilka czynności. Po pierwsze zlokalizowane na kończynach dolnych rany należy dokładnie oczyścić, zdezynfekować i zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Specjaliści zalecają także terapię kompresyjną, która polega na noszeniu medycznej odzieży uciskowej. Konieczne jest również zdiagnozowanie choroby -której objawem jest występujące owrzodzenie- i zaordynowanie odpowiedniego leczenia. Bez usunięcia przyczyny, problem będzie się ponawiał. Należy pamiętać, że skuteczna terapia powinna być prowadzona przez wykwalifikowanych specjalistów. Czasami pomoc jednego lekarza nie wystarczy i konieczne będzie odwiedzenie kilku poradni.

Którzy pacjenci są najbardziej narażeni na pojawienie się owrzodzenia?

Schorzenie tego rodzaju dotyczy w dużej mierze kobiet, choć wśród czynników ryzyka rozwoju choroby wymienia się również podeszły wiek, siedzący tryb życia, otyłość oraz cukrzycę i zakrzepicę żylną w wywiadzie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz