Artykuł sponsorowany

Jak wygląda budowa domu do stanu surowego zamkniętego?

Jak wygląda budowa domu do stanu surowego zamkniętego?

Budowa domu jednorodzinnego to dla każdego inwestora poważne przedsięwzięcie. Należy jednak podkreślić, że etapy i harmonogram prac zazwyczaj wyglądają tak samo. Na samym początku należy uporać się ze wszystkimi sprawami formalnymi, a dopiero potem możliwe jest rozpoczęcie jakichkolwiek prac na terenie budowy. Zatem jak przebiegają prace budowlane do stanu surowego zamkniętego?

Początek budowy, czyli załatwienie spraw formalnych

Jeden z najważniejszych etapów budowy ma miejsce już na samym początku. Mowa o przygotowaniach formalnych, których nigdy nie można pominąć, ponieważ bez nich niemożliwe jest rozpoczęcie dalszych prac. Na tym etapie inwestor gromadzi wszelkie dokumenty, które są niezbędne do wykonywania prac budowlanymi. Jednym z nich jest pozwolenie na budowę. Poza tym wtedy też należy kupić projekt domu, który stanowi podstawę ubiegania się o wcześniej wspomniane pozwolenie.

Jednak to nie wszystko, co trzeba mieć, by uzyskać pozwolenie na budowę. Oprócz tego niezbędne jest przedstawienie decyzji o warunkach zabudowy oraz zagospodarowania terenu, mapy sytuacyjno-wysokościowej, warunków technicznych dostawy mediów oraz wszelkiej dodatkowej dokumentacji, która wynika z zapisów miejscowego prawa.

Stan zerowy, czyli pierwszy etap budowy domu

Pierwszą czynnością wykonywaną na tym etapie najczęściej jest ogrodzenie placu budowy. Potem można przejść do wytyczenia miejsca, w którym ma się znajdować przyszły budynek. Tę czynność mogą wykonać jedynie geodeci. Jeśli nieruchomość została wytyczona, przechodzi się do wyrównania terenu oraz przygotowywania fundamentów. W trakcie wykonywania prac ziemnych trzeba pamiętać o wykonaniu izolacji części znajdującej się pod ziemią, a także o rozprowadzeniu kanalizacji. Niekiedy na tym etapie wykonuje się też drenaż, którego zadaniem jest zabezpieczanie fundamentów przed działaniem wilgoci.

Stan surowy otwarty

Rozpoczęcie prac związanych z doprowadzeniem budynku do stanu surowego otwartego najlepiej rozpocząć wiosną, dlatego z wyprzedzeniem powinniśmy umówić się z ekipą budowlaną oraz dekarzami. Budowa domu to jedna z usług, której wykonaniem zajmuje się firma ogólnobudowlana oferująca Usługi Remontowo Budowlane Artur Mozolewski z Moniek w województwie podlaskim. Na tym etapie prac widać największe zmiany na placu budowy, ponieważ wtedy buduje się ściany zewnętrzne, a także stropy i schody betonowe. Ostatnim elementem, który wieńczy stan surowy otwarty jest wykonanie więźby dachowej, pokrycie dachu oraz budowa komina.

Szacuje się, że ten etap budowy może pochłonąć od 40% do nawet połowy budżetu związanego z budową domu. Dlatego przed jego rozpoczęciem konieczne jest dobre przygotowanie się pod względem finansowym. Jeśli staramy się o kredyt na dom, wówczas wtedy należy zakończyć wszelkie formalności.

Stan surowy zamknięty

W kolejnym etapie budowy domu ekipa budowlana zajmuje się wykonaniem instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej i gazowej. Wtedy też osadza się drzwi zewnętrzne oraz wykonuje stolarkę okienną. Jeśli wszelkie instalacji, drzwi i okna są na swoim miejscu, wówczas dom znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Tym samym budynek jest odpowiednio przygotowany do zimy. Oczywiście ważne jest, żeby po zainstalowaniu prądu, wody i gazu przetestować ich działanie. Wtedy też konieczna jest wizyta certyfikowanych instalatorów, którzy dokonają odbioru instalacji. Następnie czeka nas wykonanie suchych tynków, zrobienie porządku na placu budowy i wykonanie ogrodzenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz