Artykuł sponsorowany

Jak wygląda beton i jakie są jego klasy?

Jak wygląda beton i jakie są jego klasy?

W budownictwie duże znaczenie ma klasa wykorzystywanych mieszanek betonowych. Mieszanki betonowe to połączone ze sobą składniki betonu, które można jeszcze zagęścić dowolną metodą. W zależności od potrzeb, budowlańcy wykorzystują różnego rodzaju klasy mieszanek betonowych, które charakteryzują się rozmaitymi cechami, w szczególności wytrzymałością na ściskanie.

Z czego składa się beton?

Beton jest podstawowym materiałem wykorzystywanym w budownictwie. Bez niego niemożliwe by było budowanie nowych obiektów. Beton składa się z trzech podstawowych elementów, którymi są kruszywo, woda i spoiwo hydrauliczne. Jako spoiwo najczęściej wykorzystywany jest cement. Gdy dojdzie do jego zmieszania z wodą powstaje zaczyn, który twardnieje i wiąże całą mieszankę. Jako kruszywo zazwyczaj służy piasek lub żwir. Te materiały stanowią wypełnienie, a średnice ziaren dobierane są w zależności od wymaganych cech betonu. Dobieranie odpowiednich proporcji wody, kruszywa i spoiwa, pozwala na uzyskanie betonu o różnej klasie i gęstości.

Największy wpływ na wytrzymałość betonu ma procentowa zawartość cementu i wskaźnik wodno-spoiwowy. Jeśli spoiwa jest więcej, a wody mniej, to beton będzie wyższej klasy. Jednakże większa ilość cementu w mieszance ma zły wpływ na właściwości reologiczne. Skutkiem tego mogą być nadmierne naprężenia, które mogą okazać się za duże do przeniesienia przez beton we wstępnej fazie dojrzewania. Poza tym wzrasta temperatura hydratacji, co jest przyczyną powstawania pęknięć w strukturze betonu.

Klasy betonu – czym są i jakie można wyróżnić?

Klasa betonu pozwala na określenie wielkości naprężeń, jakie są możliwe do przeniesienia. Innymi słowy klasa betonu to wytrzymałość na ściskanie. W budownictwie wykorzystuje się mieszanki betonowe o różnych klasach. Dostawcy mieszanek betonowych, np. firma Dombud Beton z Siemianowic Śląskich, posiadają w swoim asortymencie mieszanki o rozmaitych klasach, wśród których wyróżnić można:

  • C8/10,
  • C12/15,
  • C16/20,
  • C20/25,
  • C25/30.

Podawane liczby związane są z wytrzymałością betonu. Pierwsza wartość dotyczy wytrzymałości na ściskanie próbek o kształcie walca, a druga wartość dotyczy wytrzymałości na ściskanie próbek o kształcie sześcianu. Sześcienne elementy cechują się najlepszym rozkładem naprężeń, co sprawia, że ich wytrzymałość jest większa niż w przypadku elementów o kształcie walca.

Fachowcy zazwyczaj określają wytrzymałość betonu na próbkach walcowych. Jest to bezpieczniejsze, ponieważ rzadko elementy mają budowę foremną, np. sześcienną. W związku z tym na placach budowy często używa się dawnych określeń na klasy betonów, które były oznaczane literą „B”. Jako przykład można podać beton klasy C8/10, który dawniej był określany jako beton klasy B10, z kolei C25/30 to dawny B30.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz