Artykuł sponsorowany

Jak wygląda badanie wzroku u optometrysty? Wyjaśniamy tajniki diagnostyki wzroku z Zakładem Optycznym Sikora

Jak wygląda badanie wzroku u optometrysty? Wyjaśniamy tajniki diagnostyki wzroku z Zakładem Optycznym Sikora

Wzrok to jeden ze zmysłów, których obniżenie sprawności zauważamy niemal od razu. Często jednak zdarza się ignorować ten problem, ze względu na brak czasu, czy też inne czynniki. Zawsze jednak finalnie okazuje się, że nie było warto odkładać wizyty u specjalisty. W dalszej części artykułu opowiemy, czym zajmuje się optometrysta i jak wygląda badanie wzroku w Zakładzie Optycznym Sikora.

Czym zajmuje się optometrysta?

Optometria to dziedzina wiedzy stosowanej, która skupia się na widzeniu, zajmuje się ochroną, usprawnieniem, zachowaniem i rozwojem tego procesu. Zatem optometrysta jest specjalistą zajmującym się rozwiązywaniem problemów związanych z wadami wzroku. W zakresie jego obowiązków jest badanie kondycji całego układu wzrokowego, a w następstwie dopasowania niezbędnych okularów, czy też soczewek. W gabinecie optometrysty można także spotkać się z ćwiczeniami wzroku i edukacją w temacie prawidłowej higieny wzroku.

Jak wygląda wizyta u optometrysty?

Podobnie jak w przypadku wizyt u większości specjalistów na początku powinien odbyć się wywiad z pacjentem. Wada wzroku to nie tylko gorsze widzenie, ale także wiele czynników, które na to wpływają, dlatego specjalista powinien rozeznać się w stylu życia, czy też różnych dolegliwościach, które towarzyszą pogorszeniu widzenia. Znaczenie mogą mieć bóle głowy, rodzaj wykonywanej pracy, czy też problemy ze skupieniem uwagi.

Po przeprowadzonym wywiadzie, który może już na start dać specjaliście sporą ilość informacji niezbędną do dalszej diagnozy, następuje szczegółowe badanie wzroku. Obejmuje ono między innymi komputerowe badanie oka, które polega na rzuceniu wiązki promieni świetlnych na dno oka, a następnie obserwowaniu kierunku ruchu czerwonego odblasku z dna oka w obrębie źrenicy. Podczas wizyty bada się także krzywiznę i grubość rogówki oraz ciśnienie wewnątrzgałkowe, które sprawdzane jest przez podmuch sprężonego powietrza.

Różnego rodzaju pomiary mają na celu uzyskanie jak najdokładniejszego obrazu oka i wady wzroku, co pozwala na dobranie odpowiednich okularów lub soczewek. Pomaga tutaj również badanie wady refrakcji, które można wykonać metodą Donersa, czyli poprzez zmiany soczewek o różnej mocy na aparacie, podczas gdy badany patrzy w dal przez odpowiednie soczewki okularowe. W momencie, kiedy uzyskamy informację, że obraz jest najostrzejszy, wiemy, że wada, z jaką mamy do czynienia, odpowiada wartości na użytych właśnie soczewkach. 

Tłumaczy ekspert z Zakładu Optycznego Sikora.

Finalnie po otrzymaniu wyników optometrysta dobiera odpowiednie okulary lub soczewki. Dobór tych drugich wymaga zwykle dodatkowego badania między innymi topografii rogówki i obejmuje dodatkowo wsparcie w zakresie nauki zakładania, zdejmowania i użytkowania soczewek kontaktowych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz