Artykuł sponsorowany

Jak wybrać radcę prawnego ?

Jak wybrać radcę prawnego ?
O ile prawo karne nie dotyka nas na co dzień – tak prawo cywilne czy gospodarcze jest już udziałem każdego, co powoduje, że czasami potrzebny jest nam specjalista. Radca prawny jest wolnym zawodem zaufania publicznego – radcy prawni specjalizują się w udzielaniu pomocy prawnej, w udzielaniu porad prawnych i konsultacjach. Na mocy obowiązujących ustaw, mogą też reprezentować klientów przed sądami i urzędami. Często zadajemy sobie pytanie jak wybrać radcę prawnego, odpowiedniego dla rodzaju naszej sprawy?

Jaki jest zakres usług kancelarii radcy prawnego?

Radca prawny jest obecnie zawodem podobnym do adwokata. Podstawową różnicą między radcami prawnymi a adwokatami jest możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy posiadana przez radców prawnych. Natomiast radca prawny nie może występować jako obrońca w procesach karnych i karnoskarbowych jeżeli pozostaje w stosunku pracy. Zakres usług radcy prawnego obejmuje udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych i opracowywanie aktów prawnych. Radca może też występować w charakterze obrońcy lub pełnomocnika przed sądami i urzędami. Swoje usługi radca prawny może kierować zarówno do przedsiębiorców, jak i do osób prywatnych.

Jak wybrać dobrego radcę prawnego?

W Polsce trudno jest w prasie znaleźć bezpośrednie ogłoszenie profesjonalnego pełnomocnika. Radcowie prawni mają ograniczenia w zakresie reklamy. Na łamach gazet publikowane są rankingi największych kancelarii. Dzięki nim można poznać dziedzinę prawa, w której specjalizują się prawnicy, poznać ilość pracujących ekspertów i koszt prowadzenia spraw. Jednak najczęściej stosowaną formą poszukiwań radcy prawnego jest polecenie. Dobrze jest wypytać najbliższych znajomych, czy mieli kontakt z kimś, kogo mogą polecić. Warto dowiedzieć się, jak układała się współpraca, jaki był jej wynik i jak wysokie poniesione koszty. Z ofertą radców prawnych możemy zapoznać się przez internet i w ten sposób wybrać odpowiednią. Warto przeczytać opinię klientów, zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór. Do dyspozycji klientów pozostają również kancelarie, które udzielają porad on-line. Rozwiązanie wydaje się być proste i tanie, niestety zazwyczaj i tak kończy się koniecznością skorzystania z tradycyjnej kancelarii i rozmową „twarzą w twarz”. Przeciętny człowiek ma bowiem trudność z prawidłowym opisaniem swojej sprawy, a brak bezpośredniego kontaktu i konieczność doprecyzowania odpowiedzi wydłuża czas działania. Na dodatek nie ma aktualnie przepisów, które regulowałby rynek porad prawnych w Internecie.
Jeśli mamy trudności z wyborem kancelarii, skupić się na tych, którzy są na liście radców prawnych, specjalizują się w poszukiwanej dziedzinie prawa, mają doświadczenie i umawiają się  na bezpośrednie spotkania w dogodnym terminie.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz