Artykuł sponsorowany

Jak wybrać opony do samochodu?

Jak wybrać opony do samochodu?

Chcesz jeździć bezpieczne i cieszyć się dobrymi osiągami swojego pojazdu? Jeśli tak, powinieneś zadbać o odpowiednie opony samochodowe. Właściwie dobrane do specyfiki pojazdu czy pory roku zapewnią Ci doskonałą przyczepność do drogi i pozwolą zapobiec niebezpiecznym zjawiskom, takim jak m.in. aquaplaning. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu opon.

Letnie, zimowe czy całoroczne?

Są wśród nas kierowcy, którzy przez cały rok poruszają się na oponach zimowych. Czy to oszczędność? Jeżeli tak, to tylko pozorna. W takiej sytuacji kupujesz tylko jeden komplet opon, nie musisz nigdzie przechowywać tego drugiego i nie wydajesz pieniędzy na ich wymianę w serwisie. Z drugiej strony jednak, latem opony zimowe mogą się nie sprawdzić – zwłaszcza na mokrej nawierzchni. Inny rodzaj mieszanki gumowej zastosowany do ich produkcji, a także konstrukcja bieżnika są przystosowane do dobrego funkcjonowania w niskich, a nie wysokich temperaturach. Jeżdżąc w taki sposób, narażasz swoje bezpieczeństwo, a przy okazji… tracisz podwójnie. Możesz spodziewać się, że zimowe bieżniki używane przez cały rok szybko się zużyją i już nawet po jednym sezonie będziesz musiał nabyć nowy komplet opon.

A co z oponami całorocznymi? Nie są tak naprawdę ani do końca zimowe, ani letnie. Jeśli zależy Ci na dobrych osiągach na drodze i jeździsz bardzo dużo, nie będą dobrą inwestycją. Lepiej więc zainwestować w opony letnie oraz zimowe osobno.

Jak odczytać parametry opony?

Poza wyborem typu opon czy charakteru ich bieżnika (symetryczny, asymetryczny), a także rozmiaru, zwróć uwagę na ich etykietę. Znajdziesz na niej trzy dodatkowe parametry:

  • głośność pracy,
  • opory toczenia,
  • zachowanie na mokrej nawierzchni.

To bardzo ważne informacje dla każdego użytkownika pojazdów. Potwierdzają to również firmy specjalizujące się w zakresie sprzedaży i wymiany opon, takie jak np. Romgum.

  • Głośność pracy opon wpływa na komfort jazdy. Cicho pracujące opony nie zaburzają przyjemności z jazdy. Ma to znaczenie przede wszystkim podczas jazdy na dłuższych trasach.
  • Im wyższe opory toczenia, tym wyższe zużycie paliwa. Jeśli więc zależy Ci na tym, aby Twoje auto było energooszczędne – zwróć szczególną uwagę na ten parametr i wybierz opony o niskich oporach toczenia.
  • Zachowanie na mokrej nawierzchni – każde markowe opony są testowane pod tym kątem, podczas hamowania przy prędkości 80 km/h. Ocenę wystawia im się na podstawie długości drogi hamowania.

Eksperci potwierdzają, że te trzy parametry wzajemnie się „wykluczają”. Oznacza to, że np. im ciszej pracują opony, tym większe będą ich opory toczenia. Im mniejsze zaś opory toczenia, tym słabsza będzie przyczepność na mokrej nawierzchni. Wniosek? Nowe opony najlepiej wybrać, korzystając z pomocy specjalistów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz