Artykuł sponsorowany

Jak wybrać odpowiedni maszt flagowy - praktyczny poradnik

Jak wybrać odpowiedni maszt flagowy - praktyczny poradnik

Maszty flagowe dawno przestały służyć wyłącznie okazywania szacunku symbolom narodowym. Obecnie wykorzystywane są również do celów informacyjnych oraz marketingowych. Zawiesza się na nich flagi w ramach wydarzeń kulturalnych, prowadzonych kampanii społecznych, czy chcąc zaprezentować firmę szerszemu gronu odbiorców. Jaki rodzaj masztu będzie najbardziej odpowiedni? Czym się kierować przy wyborze? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Rodzaje masztów flagowych

Bez odpowiednio dobranego masztu nie może być mowy o estetycznej prezentacji treści, znajdującej się na fladze.

Na rynku dostępnych jest obecnie kilka jego typów:

  • z zamkiem,
  • z korbą
  • z baner-bar,
  • z windtrackerem, 

W maszcie z zamkiem system umożliwiający wciągnięcie flagi znajduje się wewnątrz tuby. Dostęp do niego jest zabezpieczony. Otwarcie możliwe jest wyłącznie przy użyciu klucza. Rozwiązanie to należy do bardzo wygodnych, ponieważ zapobiega zaplątaniu się liny. Ponadto niemożliwe jest ściągnięcie flagi przez przypadkową osobę. Jeśli nie posiada ona klucza, nie będzie w stanie tego zrobić.

Maszty z korbą sprawdzają się przede wszystkim, gdy przewiduje się uroczyste wciągnięcie flagi. Może być to otwarcie nowego oddziału firmy, połączenie kilku spółek, czy rozpoczęcie ważnego wydarzenia kulturalnego.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest maszt w wersji baner-bar. Posiada on dodatkowo u szczytu ramię poprzeczne zamontowane na stałe, które stabilizuje flagę. Dzięki temu zamieszczone na niej treści są czytelne bez względu na warunki pogodowe.

Maszt typu windtracker jest bardziej zaawansowaną wersją baner-bar. Posiada ramię obrotowe, co zapobiega z jednej strony owijaniu flagi wokół masztu, a z drugiej pozwala na czytelną prezentację treści nawet w bezwietrzny dzień. W modelu tym możliwe jest również opuszczenie ramienia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Takiej funkcji maszt baner-bar nie ma.

Rozmiary masztów flagowych

Bez względu na rodzaj masztu flagowego, jaki zostanie wybrany, konieczne jest rozważenie wyboru odpowiedniej jego wysokości.

Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość samej flagi - jeśli będzie nieproporcjonalnie duża, wówczas może zostać uszkodzona np. przez nagłe podmuchy silnego wiatru.

Ważne jest również miejsce, w którym maszt zostanie umieszczony. Zbyt mały na sporych rozmiarów placu będzie niewidoczny, natomiast nadmiernie wysoki w ciasnej,  miejskiej zabudowie źle wpłynie na estetykę przestrzeni.

Wybrać można pomiędzy kilkoma rozmiarami: 6 m, 8 m, 10 m, 12 m. Każdy z nich umożliwia wciągnięcie zarówno flagi pionowe, jak i poziomej. Inne jednak będą ich maksymalne wymiary, gwarantujące stabilność całej konstrukcji. Przykładowo zamontowana na najkrótszym maszcie flaga pozioma nie może być dłuższa niż 1,5 m, natomiast pionowa może mieć nawet 3 m.

Jak wyjaśnia specjalista z firmy Flaggfabriken - co do zasady flagi pionowe nie powinny mieć szerokości większej niż 1,5 m i długości przekraczającej połowę wymiaru masztu. W przypadku flag poziomych stosuje się zasadę mówiącą, że flaga nie powinna być dłuższa niż czwarta część masztu.

Są to jednak zalecenia, a nie ścisłe wytyczne. Wiele bowiem zależy również od konstrukcji samej tuby. Przed zakupem warto więc upewnić się, jaki wymiar flagi będzie najbardziej odpowiedni i nie wpłynie negatywnie na stabilność całej konstrukcji.

Warto przy tym dodać, że im wyższy maszt, tym większa potrzeba zastosowania dodatkowych wzmocnień. Jest on bowiem wówczas narażony na oddziaływanie silniejszych porywów wiatru. Do najsolidniejszych należą te wykonane z włókna szklanego. Ponadto, jeśli mają kształt stożka - zyskują na stabilności.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz