Artykuł sponsorowany

Jak wybrać lekarza rodzinnego? Poradnik

Jak wybrać lekarza rodzinnego? Poradnik

Lekarz rodzinny to specjalista, z którym mamy kontakt już na samym początku choroby. To do niego zgłaszamy się wtedy, kiedy wystąpią u nas jej pierwsze objawy. Od wiedzy i profesjonalizmu lekarza zależy, czy uda mu się rozpoznać poważniejsze schorzenia we wczesnym stadium i skierować nas na dalsze leczenie. W przypadku wielu chorób podstawą wyleczenia jest wczesna diagnoza. Dlatego powinniśmy uważnie wybierać lekarza pierwszego kontaktu.

Dobry lekarz pierwszego kontaktu

Do lekarza pierwszego kontaktu udajemy się w bardzo wielu różnych sprawach. Odwiedzamy go, kiedy męczy nas grypa lub uciążliwe przeziębienie. Ale to od niego otrzymujemy też skierowania na wizyty u lekarzy specjalistów, wtedy, gdy zaobserwujemy u siebie jakieś niepokojące objawy, mogące świadczyć o poważniejszych chorobach. Dlatego bardzo ważne, by lekarz rodzinny, nazywany też lekarzem pierwszego kontaktu, był osobą kompetentną i wnikliwą. Powinien uważnie słuchać swoich pacjentów i nie popadać w rutynę. Bardzo dobrych, zaangażowanych lekarzy znajdziemy w Przychodni Rodzinnej Zdrowie NZOZ. Pracuje tu zespół wykwalifikowanych medyków, którzy dbają o swoich pacjentów najlepiej jak potrafią.

Jak wybrać lekarza?

Każdy, kto ma prawo do podstawowej opieki zdrowotnej w ramach publicznej służby zdrowia, może wybrać swojego lekarza pierwszego kontaktu, pielęgniarkę i położną. Nie musi to być lekarz z przychodni, która znajduje się najbliżej naszego miejsca zameldowania. Warto o tym pamiętać. Jeśli w lokalnej przychodni nie ma lekarza, który budzi nasze zaufanie, możemy zapisać się do innej placówki. Pamiętajmy też, że jeśli jesteśmy niezadowoleni z usług danego lekarza, mamy prawo go zmienić, i to bez żadnych opłat. Wybór placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej musimy zawrzeć w specjalnej deklaracji, którą składamy na formularzach NFZ-u. Żeby wypełnić taką deklarację, musimy podać swoje imię i nazwisko, datę urodzenia, płeć oraz PESEL.  Lekarz pierwszego kontaktu, który świadczy dla nas usługi w ramach POZ, powinien zajmować się opieką nad pacjentami, przyjmując ich w przychodni oraz realizując wizyty domowe. Mieszkańcy małych miasteczek często przez całe życie korzystają z usług jednego lekarza pierwszego kontaktu. Taka sytuacja ma sporo zalet – przez lata lekarz dokładnie śledzi historię chorób pacjenta, dzięki czemu wie, jak najlepiej może mu pomóc.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz