Artykuł sponsorowany

Jak wybrać drzwi zewnętrzne dla domu?

Jak wybrać drzwi zewnętrzne dla domu?
Drzwi zewnętrzne pełnią bardzo ważne funkcje w każdym domu. Ich zadaniem jest m.in. zabezpieczenie przed włamaniem oraz utratą cennego ciepła w zimie, czy ochrona przed nadmiernym wpływem promieni słonecznych latem. Aby w pełni realizować te zadania, muszą być one odpowiednio dobrane. O tym, na co zwrócić uwagę podczas kupowania drzwi zewnętrznych dla domu, przeczytasz w naszym artykule.

Jaki wybrać materiał?

Drzwi zewnętrzne zazwyczaj są produkowane ze stali, drewna, PVC bądź aluminium. Często wybierane są drzwi stalowe ze względu na korzystny stosunek trwałości do ceny. Drzwi aluminiowe są lekkie, nie chronią jednak przed utrata ciepła. Drzwi z PVC zaś nie uszczuplą nadmiernie portfela, niemniej jednak nie są zbyt trwałe i nie prezentują się najlepiej w domach prywatnych. Stąd coraz większą popularnością cieszą się drzwi kompozytowe, które wyglądem przypominają drewniane, są lekkie jak aluminiowe oraz odporne i trwałe jak stalowe. Dodatkowo wolny od niepożądanych cech, które posiadają wyżej wymienione materiały, kompozyt nie ulega deformacjom i odkształceniom pod wpływem czynników atmosferycznych takich jak wysokie czy niskie temperatury oraz promieniowanie słoneczne. Warto zatem wziąć te argumenty pod uwagę przy wyborze drzwi wejściowych.

Parametry techniczne

Jeśli już zdecydujemy się na konkretny materiał, z jakiego drzwi są wykonane, warto by kolejnym krokiem była analiza ich parametrów technicznych takich jak właściwości antywłamaniowe, izolacyjność ciepła oraz izolacyjność akustyczna.

Drzwi wejściowe powinny gwarantować skuteczną ochronę przed włamaniem. Stąd tak istotny jest system mocnego ryglowania skrzydła. Najlepiej, jeśli drzwi są już w standardzie wyposażone w wielopunktowe, antywłamaniowe zamki listwowe oraz zawiasy z zabezpieczeniami przed ściągnięciem skrzydła. Realną ochronę przed włamaniem zapewniają drzwi klasy RC I i II wg normy PN-EN 1627:2011.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, specjalista z firmy, specjalizującej się w montażu bram i drzwi Kada z Kobylnicy k. Słupska:

Drzwi zewnętrzne muszą chronić wnętrze domu przed utratą ciepła. Aby wybrać drzwi, które będą stanowiły skuteczną barierę, musimy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U. On informuje nas bowiem o tym, jakiej ilości ciepła będziemy się ewentualnie „pozbywać” po zamontowaniu wybranych drzwi wejściowych. Im współczynnik U jest niższy, tym straty ciepła będą mniejsze. Wartość współczynnika U nie powinna przekraczać 2,6 W/.

Drzwi wejściowe powinny również skutecznie wyciszać hałasy dochodzące z zewnątrz. Szczególnie jeśli dom znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy. Izolacyjność akustyczna mierzona jest w decybelach i określana za pomocą współczynnika Rw. Współczynnik ten wskazuje skuteczność tłumienia niepożądanych dźwięków. Im wyższy współczynnik Rw, tym drzwi będą skuteczniej chronić nasz dom przed hałasem dobiegającym z ulicy. Co prawda, polskie prawo nie wymaga od producentów, aby go zawsze podawali, warto jednak o nim pamiętać i dopytywać sprzedawców.

Przy zakupie drzwi wejściowych warto także zwrócić uwagę na to, jaką charakteryzują się one odpornością na deszcz i wiatr.  Wodoszczelność drzwi to parametr, który określa stopień zabezpieczenia wnętrza przed przenikaniem do niego deszczu w zależności od siły wiatru. Szczelność opisuje skala od 0 do 9. Aby drzwi stanowiły skuteczną ochronę przed deszczem i silnym wiatrem, ich szczelność powinna wynosić 3-4 A.

Względy estetyczne

Drzwi wejściowe stanowią wizytówkę domu, dlatego też ich wygląd również ma znaczenie. Zatem to na co jeszcze warto zwrócić uwagę to fakt, by drzwi komponowały się z elewacją i bryłą budynku oraz były solidnie wykonane. Obecnie nie stanowi to jednak najmniejszego problemu, gdyż możemy wybierać pośród bardzo bogatych ofert od wielu producentów.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz