Artykuł sponsorowany

Jak ważna jest edukacja matematyczna w przedszkolu? - NODN "Supernauczyciel"

Jak ważna jest edukacja matematyczna w przedszkolu? - NODN

Edukacja w przedszkolu znacznie wyewoluowała w ostatnich latach. Opiera się ona dzisiaj na wykorzystaniu aktywności własnej dzieci, która przede wszystkim związana jest z chęcią najmłodszych do uczestniczenia w zabawie. To właśnie one mogą zostać połączone z innowacyjną i intensywną nauką matematyki, która świetnie wpływa na rozwój psychiki, a nawet motoryki! Więcej na ten temat opowiadają specjaliści z NODN "Supernauczyciel".

Wpływ matematyki na rozwój dziecka

Mieszczący się w Warszawie, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Supernauczyciel działa od 2012 roku. Placówka posiada akredytację Mazowieckiego Kuratora Oświaty i prowadzi szkolenia on-line i stacjonarne w formie warsztatowej. Organizowane przez nią szkolenia oraz warsztaty są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę, a oferta obejmuje wiele tematów, m.in.: rozwój dzieci najmłodszych, pomoc psychologiczno-pedagogiczna czy edukacja artystyczna. Ośrodek oferuje też superwizję dla nauczycieli przedszkolnych, szkolenia e-learningowe i webinary. W ofercie znajdują się także szkolenia z zakresu edukacji matematycznej i przyrodniczej w przedszkolu i klasach 1-3.

Badania psychologów, czy pedagogów dowiodły, że matematyka ma duże znaczenie w życiu dziecka w wieku od czterech do dziesięciu lat. W tym okresie rozwoju umysł człowieka jest bardzo elastyczny i skłonny do szybkiego przyswajania informacji. Należy go jednak w odpowiedni sposób stymulować, a zadanie takie ma właśnie między innymi dziedzina nauki, jaką jest matematyka. To ona pomaga rozwinąć myślenie przestrzenne, abstrakcyjne, wyobrażeniowe, analityczne, konstruktywne, a także konkretne dziecka. Wśród dzieci uczących się matematyki w przedszkolu można zaobserwować również umiejętności łatwego rozwiązywania problemów, większej stabilności emocjonalnej, radzenie sobie w środowisku społecznym, a także bardzo rozwiniętą pamięć oraz koncentrację.

Edukacja matematyczna dzieci w wieku przedszkolnym łączy się zatem z intensywnym rozwojem myślenia, psychiki, odporności emocjonalnej, zachowań społecznych, a także mowy i ruchu! Ważny jest jednak profesjonalny i innowacyjny program dydaktyczny, który na etapie jego projektowania uwzględnia wszystkie wymienione uwarunkowania. Niezwykle istotna jest także odpowiednio przeszkolona kadra nauczycielska, która zajmie się realizowaniem programu. W jej przeszkoleniu pomaga NODN "Supernauczyciel".

Modele edukacji

W przypadku edukacji matematycznej w przedszkolu bardzo istotna jest aktywność twórcza dzieci, która nie tylko kształci ich sposób myślenia oraz umiejętności, ale również zapewnia duży poziom przyjemności. To właśnie na zabawie i grach oparta jest nauka matematyki w nowoczesnych programach nauczania MEN czy tych autorskich. Opierają się one na takich działaniach dydaktycznych jak nauka poprzez muzykę, śpiew, gry przestrzenne, czy też rysunek, a także wykorzystanie innowacji technologicznych pozwalających na interakcję – i integrację – uczniów. Dzięki temu dzieci nie odczuwają znużenia, a cały proces nauczania traktują, jako formę zabawy.

Pozwala to na zwiększone natężenie nauki matematyki, a także na szybsze zapamiętywanie przekazywanych treści. Są one związane nie tylko z poznawaniem liczb i figur, ale na późniejszych etapach nauki dotyczą już tak zaawansowanych zagadnień, jak zastosowanie wzorów figur geometrycznych, zastosowanie ułamków dziesiętnych i zwykłych, czy też dzielenie i mnożenie. Jest to zatem nauka na poziomie 1-3 klasy podstawowej.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz