Artykuł sponsorowany

Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?

Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?

Rozpad małżeństwa to jedno z najtrudniejszych doświadczeń, jakie mogą przydarzyć się w naszym dorosłym życiu. Z drugiej strony podjęcie decyzji o rozstaniu nierzadko okazuje się najlepszym rozwiązaniem skomplikowanej sytuacji rodzinnej, zwłaszcza jeśli w domu pojawia się przemoc lub nieuczciwość. Kiedy za rozpad związku wyraźnie odpowiedzialny jest jeden z małżonków, można uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie.

Wg danych Rocznika Statystycznego GUS w 2018 roku w województwie dolnośląskim przeprowadzono 5600 rozwodów. Chcąc przyspieszyć proces rozwodowy, małżonkowie często decydują się na rozwód bez orzekania o winie jednego z nich. Takie postępowanie jest zrozumiałe, jednak w niektórych sytuacjach warto zastanowić się nad możliwością udowodnienia winy małżonka.

Co daje rozwód z orzeczeniem o winie?

Koniecznym elementem każdego wyroku rozwodowego jest orzeczenie o braku winy bądź orzeczenie o winie jednego lub obojga małżonków. Wyrok z orzeczeniem o braku winy jest finałem rozwodu za porozumieniem stron, z którym mamy do czynienia np. w sytuacji, gdy przyczyną rozpadu małżeństwa jest niezgodność charakterów. Rozwód z orzeczeniem o winie warto wziąć pod uwagę w sytuacji, gdy rozstanie jest konsekwencją zachowania jednego z małżonków. Najczęściej o winie orzeka się, gdy jedno z małżonków nie dochowuje wierności drugiemu lub nadużywa alkoholu – opowiada nasz rozmówca z Kancelarii Adwokackiej Grzegorza Buby w Lubinie.

Proces z orzekaniem o winie rzeczywiście trwa dłużej niż rozwód za porozumieniem stron, jednak niesie ze sobą korzyści dla strony pokrzywdzonej. Art. 60  § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stanowi, że „jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku”. Oznacza to, że małżonek pokrzywdzony ma prawo do świadczeń alimentacyjnych od partnera winnego rozpadu małżeństwa.

Jak rozwieść się z orzeczeniem o winie?

Jak wspomnieliśmy już wcześniej wniesienie do sądu pozwu o orzeczenie rozwodu z orzekaniem o winie współmałżonka wiąże się z wydłużeniem procesu. Wynika to z konieczności przeprowadzenia dowodów potwierdzających wyłączną winę jednego z małżonków. Ponieważ zebranie i przedstawienie dowodów przeciw małżonkowi jest stresujące i niekiedy trudne, warto korzystać z pomocy prawnej adwokata doświadczonego w takich sprawach. W zależności od przyczyn rozpadu związku małżeńskiego dowody mogą obejmować np. zdjęcia lub SMS-y (w przypadku zdrady), historię interwencji policyjnych i dokumentacje z obdukcji (w przypadku przemocy domowej). Dowodem w procesie rozwodowym mogą być też zeznania świadków (np. w przypadku nadużywania alkoholu, zaniedbania, nagannego stosunku do członków rodziny).

Wparcie adwokata w sprawach rozwodowych jest przydatne na każdym etapie procesu rozwodowego. Prawnik pomaga w zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów, w imieniu klienta sporządza pozew oraz wnioski dowodowe i może reprezentować go przed sądem na sali rozpraw, co jest dużym ułatwieniem w tych ciężkich emocjonalnie chwilach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz