Jak uzupełnić niedobór melatoniny u dzieci?

Jak uzupełnić niedobór melatoniny u dzieci?

Dzieci ciągle rozpiera energia. W ciągu dnia uwielbiają dokazywać, a gdy przychodzi wieczór, wiele z nich wcale nie ma ochoty kłaść się do łóżka. Maluchy miewają kłopoty ze snem – nie mogą szybko zasnąć, budzą się w nocy i płaczą, a rodzice rozkładają ręce, bo nie wiedzą, co robić. Powodów braku melatoniny u dzieci jest wiele. Dowiedz się, co zaburza wytwarzanie hormonu snu i jak pozbyć się kłopotów ze snem u twojego dziecka.

Strony www Strony www

Co powoduje brak melatoniny u dzieci?

Światło

Za zaburzenia w wydzielaniu melatoniny odpowiedzialne jest przede wszystkim światło. I nie chodzi tu jedynie o naturalne promienie słońca. Największe kłopoty ze snem powoduje światło niebieskie emitowane przez sprzęty elektroniczne, a także energooszczędne żarówki i LEDY. Sztuczne oświetlenie i blask ekranu hamują wydzielanie melatoniny, więc maluch staje się aktywny, zamiast zapaść w błogi sen. Zastanów się więc, jak wygląda wieczór twojego dziecka? Czy spędza czas przed ekranem komputera lub telefonu? Czy do późna ogląda bajki w telewizji? A może boi się ciemności, więc zasypia przy zapalonym świetle? Jeśli tak, powinna ci się zapalić lampka ostrzegawcza.

Obfita kolacja

Kolejny wróg spokojnego snu to obfite jedzenie przed pójściem do łóżka. W ciągu dnia nie masz czasu na gotowanie, więc na wieczór fundujesz domownikom wielką kolację? Twoje dziecko jest niejadkiem, przez cały dzień odmawia posiłków, więc na noc podajesz mu zapychacze w postaci chrupek czy słodyczy? To błąd. Maluch nie powinien objadać się przed zaśnięciem. Zadbaj o regularne posiłki w ciągu dnia, a kolację podaj najpóźniej 3 godziny przed snem. Cała rodzina będzie zadowolona.

Emocje

Zanim udasz się po pomoc do przychodni, zwróć uwagę na zachowanie dziecka. Powodem kłopotów z zaśnięciem mogą być nadmierne emocje. Pobudzenie wywołują zarówno szalone harce tuż przed snem, jak i z pozoru relaksująca kąpiel, którą maluch traktuje jako okazję do zabawy. Dodatkowo mocne oświetlenie łazienki sztucznym światłem również zaburza wydzielanie melatoniny. Powodem rozbudzenia może być wciągająca bajka lub stresujące zdarzenia, które spotkały dziecko w przedszkolu lub szkole.

Sposoby, jak uzupełnić niedobór melatoniny u dzieci

By dziecko zdrowo spało, zadbaj o jego codzienne nawyki. Braki melatoniny u dzieci pomogą uzupełnić:

Zdrowa dieta

Zatroszcz się, by dziecko jadło pełnowartościowe produkty. W diecie powinny znaleźć się warzywa i owoce, a przede wszystkim te bogate w melatoninę. Specjaliści zalecają banany, ananasy, wiśnie oraz pomidory. Poza tym źródłem cennego hormonu snu są również produkty pełnoziarniste i nabiał. Przed snem warto napić się ciepłego mleka.

Przygotowanie do snu

Niemniej ważne jest odpowiednie wyciszenie przed snem. Postaraj się, by dziecko nie oglądało bajek ani nie siedziało przed ekranem komputera tuż przed snem. Przygotuj sypialnię – wywietrz pomieszczenie i zasłoń rolety. Nie pozostawiaj zapalonego światła, ewentualnie skorzystaj z lamp ze ściemniaczem. Wymień żarówki na takie z ciepłym światłem.

Aktywność w ciągu dnia

O ile przed snem dziecko powinno się wyciszyć, o tyle w ciągu dnia powinno się wyszaleć. Zadbaj więc o różne aktywności, w szczególności na świeżym powietrzu. Codziennie wybierz się z maluchem na długi spacer.

Jeśli nic nie pomoże, możesz wybrać się z dzieckiem do lekarza. Przyjmowanie leków z melatoniną nawet bez recepty należy skonsultować ze specjalistą, który dokładnie przeanalizuje problem i dobierze odpowiednie dawki.

Dowiedz się, co zawiera melatoninę.

Opracowanie:
Marta
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży