Artykuł sponsorowany

Jak uprawiać białą gorczycę?

Jak uprawiać białą gorczycę?
Gorczyca to roślina, którą każdy z nas zna głównie od strony kulinarnej. W kuchni zwykle stanowi dodatek do różnego rodzaju marynat oraz sosów na zimno – między innymi wytwarza się z niej popularną w Polsce musztardę. Warto jednak wiedzieć, że ma ona o wiele szersze zastosowanie. Gdzie jest wykorzystywana i jaki sposób należy ją uprawiać, aby uzyskać opłacalne plony?

Co wpływa na jakość upraw?

Opłacalność uprawy gorczycy warunkuje oczywiście wydajność plonów, dlatego warto zadbać o to, aby było jak najlepsze – nie tylko pod kątem ilości, ale także jakości. Na plony wpływają takie czynniki jak:

  • Gleba – może być uprawiana na glebach kompleksu pszennego bardzo dobrego, dobrego oraz żytniego bardzo dobrego. Nie warto siać na terenach kwaśnych i podmokłych.
  • Nawożenie – oprócz ogólnych warunków glebowych, duże znaczenie ma zawartość składników odżywczych. Nawożenie potasowe 60-100 kg na hektar i fosforowe 30-60 kg na hektar może skutecznie zwiększyć plony. Nawożenie azotowe mieści się w przedziale 80-120 kg na hektar. Gorczyca ma również duże zapotrzebowanie na siarkę, magnez oraz bor.
  • Ochrona – można stosować takie same substancje jak w przypadku rzepaku. Gorczyca nie może być zanieczyszczona przez chwasty, a owady, które najczęściej ją atakują to larwy gnatarza, mszyce oraz słodyszek.
  • Materiał siewny – powinien być właściwie przechowywany i dobrze zabezpieczony. Doskonałej jakości materiał siewny gorczycy można znaleźć między innymi w ofercie firmy Rolnas, której siedziba znajduje się w Bydgoszczy.

Osoby, które nie mają doświadczenia w uprawie gorczycy, nie powinny się jej obawiać, gdyż nie ma dużych wymagań. Radzi sobie o wiele lepiej od powszechnie uprawianego w Polsce rzepaku. Jej uprawę wspierają właściciele pasiek, gdyż jest rośliną miododajną.

Wykorzystanie gorczycy

Gorczyca jest od wieków znana jako roślina lecznicza i do dziś wykorzystywana w medycynie oraz farmacji. Wykazuje działanie przeciwzapalne, przeczyszczające, powlekające oraz pobudzające trawienie. Młode rośliny przed okresem kwitnienia są doskonałą rośliną paszową, wykorzystywaną do skarmiania zwierząt gospodarskich. Ma krótki okres wegetacji i szybko się rozwija, dlatego może być siana jako między plon ścierniskowym. Jak zostało już wcześniej wspomniane, każdy zna zastosowanie białej gorczycy w kuchni. Ma intensywny, pikantny smak. Na co dzień można ją znaleźć w musztardzie oraz przetworach – zwłaszcza marynowanych grzybach i ogórkach. Może być dodawana także do potraw gotowanych oraz marynowania mięs.

Opracowanie:
Bydgoszcz, Powstańców Warszawy 6f
tel. 52 376 98 10
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz