Artykuł sponsorowany

Jak uprawiać bakłażany?

Jak uprawiać bakłażany?
Bakłażan już od wielu lat pojawia się na półkach w sklepach spożywczych, jednak w ostatnim czasie jego popularność stale rośnie. Jest nie tylko smaczny, ale także zdrowy. Może być wykorzystywany w kuchni tradycyjnej na wiele różnych sposobów i często występuje w potrawach wegetariańskich i wegańskich. Czym dokładnie jest bakłażan i w jaki sposób należy go uprawiać?  

Co to za warzywo? 

Bakłażan nazywany jest także oberżyną i pochodzi z tropików. Warto wiedzieć, że mimo tego, iż powszechnie nazywa się go warzywem – pod względem botanicznym jest to owoc! Bakłażany pochodzą z Indii, dlatego w polskim klimacie raczej się nie odnajdą. Jednakże polscy producenci warzyw coraz częściej decydują się na ich uprawę ze względu na stale rosnące zainteresowanie. Warzywo to jest niskokaloryczne i smaczne, dlatego bardzo często występuje jako składnik nowoczesnych diet, również wegetariańskich. Można spożywać go w całości wraz ze skórką. Po upieczeniu lub grillowaniu podawany jest w sałatkach, a po zblendowaniu można zrobić z niego wyśmienite pasty na kanapki.  

Doskonałe nasiona bakłażana dla sklepów oraz producentów warzyw oferuje między innymi firma Selecta, której siedziba znajduje się w Robakowie koło Poznania. Wybranie dobrego materiału siewnego jest niezwykle ważne, gdyż nasiona słabej jakości po prostu nie wykiełkują.

Jak uprawiać? 

Żeby bakłażan wydał zadowalające plony, potrzebuje ciepłego klimatu i bardzo dużej wilgotności. Wobec tego wielu producentów roślin zastanawia się, w jaki sposób go uprawiać. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, aby: 

  1. Zapewnić odpowiedni klimat, najlepiej w szklarni lub tunelu. Minimalna temperatura to 15 stopni Celsjusza, a nawet najmniejszy przymrozek powoduje natychmiastowe obumarcie rośliny.  
  2. Nasiona wysiewać w połowie marca, najlepiej w dobrze ogrzewanej szklarni (ok. 21 stopni). Następnie przepikować do większych doniczek, a dopiero po dobrym rozwinięciu się sadzonki można zasadzić.  
  3. Zrywać w momencie, kiedy skórka jest jędrna i ciemnofioletowa. Kiedy zaczyna brązowieć, jest już za późno na zbiory i bakłażan będzie bardzo gorzki.  
  4. Dbać o właściwe nawodnienie, nie tylko korzeni, ale także liści poprzez utrzymywanie wysokiej wilgotności powietrza.  

Uprawa bakłażana nie jest trudna, ale wymaga wprawy. Ważne jest przede wszystkim właściwe przygotowanie gleby, zapewnienie tropikalnego klimatu, zakupienie dobrych nasion i oczywiście czujna obserwacja podczas całego etapu wzrostu rośliny i dojrzewania owoców. Największym błędem popełnianym na samym początku uprawy jest traktowanie bakłażana w taki sam sposób jak dynię, cukinię lub kabaczka. Warzywa te wymagają zupełnie innych warunków.  

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz