Artykuł sponsorowany

Jak uniknąć leczenia kanałowego?

Jak uniknąć leczenia kanałowego?

Bagatelizowany stan uzębienia bardzo szybko daje o sobie znać. Pojawia się próchnica, która – jeśli będzie ciągle lekceważona – może doprowadzić do powstania nieodwracalnych stanów zapalnych w miazdze. Wówczas jedyny ratunkiem przed ekstrakcją zęba jest leczenie kanałowe. Jeżeli chcesz go uniknąć, sprawdź co możesz zrobić – im wcześniej, tym lepiej.

Ważna profilaktyka stomatologiczna

Chcąc uniknąć leczenia kanałowego, nie można dopuścić do rozwoju próchnicy. Dlatego istotną rolę odgrywa profilaktyka stomatologiczna. Kluczowe jest przede wszystkim dbanie o higienę jamy ustnej, tj. dokładne mycie zębów najlepiej po każdym posiłku, stosowanie nici dentystycznych i płynu do płukania jamy ustnej. Ważne jest ponadto ograniczenie spożywania produktów zawierających sporą ilość cukru (zwiększają ryzyko próchnicy) oraz produktów z kwasami (mogą prowadzić do uszkodzeń szkliwa).

Niemałe znaczenie odgrywają również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, np. Flo-Dental. Stomatologia Rodzinnai oferującym szeroki zakres zabiegów dentystycznych dla dzieci i dorosłych. Zabiegi wykonywane w ramach profilaktyki stomatologicznej pozwalają na kompleksową higienę jamy ustnej. W profesjonalnych gabinetach można poddać się takim zabiegom jak m.in.

  • lakowanie – polega na uszczelnianiu bruzd i zagłębień, które znajdują się na powierzchni zębów bocznych; chociaż zabieg kojarzony jest głównie z zębami mlecznymi, lakowanie przeprowadza się również u osób dorosłych; aby zabieg przyniósł zadowalające efekty, trzeba go powtarzać raz na kilka lat;
  • fluoryzacja kontaktowa –  polega na dostarczeniu zębom optymalnej dawki fluoru; wykonując taki zabieg 2-4 razy w roku, ryzyko pojawienia się próchnicy można zmniejszyć o 40%;
  • skaling – polega na usunięciu kamienia nad- i poddziąsłowego specjalnym urządzeniem; dodatkowo pomaga leczyć choroby przyzębia.

Znaczenie stomatologii zachowawczej

Nie wszystkim pacjentom udaje się zapobiec próchnicy. Aby uniknąć leczenia kanałowego, należy jak najszybciej zgłosić się do gabinetu stomatologicznego w celu podjęcia odpowiednich działań. Zajmuje się tym stomatologia zachowawcza, której istotą jest leczenie wszelkich ubytków próchniczych, pozwalając tym samym uniknąć leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba.

Sposób postępowania stomatologicznego zależy od etapu rozwoju próchnicy. Plamkę próchnicową można usunąć za pomocą specjalnego preparatu i zabiegu fluoryzacji. Jeżeli pojawił się już ubytek, wówczas jedyną formą leczenia jest borowanie i założenie plomby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz