Artykuł sponsorowany

Jak uniknąć błędów przy projektowaniu elektroinstalacji?

Jak uniknąć błędów przy projektowaniu elektroinstalacji?

Instalacja elektryczna to istotny element każdego budynku, a wraz z rozwojem nowoczesnych technologii wykorzystywanych w budownictwie, jej znaczenie sukcesywnie wzrasta. To ona stanowi warunek funkcjonowania coraz większej liczby urządzeń i systemów znajdujących się w naszych domach i coraz częściej spotykanych inteligentnych budynkach. Dlatego tak ważne jest, aby jej projekt nie miał błędów.

Zgodność instalacji z przepisami

Instalacja elektryczna ma za zadanie zapewnić energię elektryczną zgodnie z potrzebami konkretnego obiektu. Montowana jest w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej, o charakterze komercyjnym czy przemysłowym, a także poza budynkami. Zarówno polskie, jak i europejskie przepisy prawne regulują kwestie związane z projektowaniem elektroinstalacji. Podstawowe zasady w tym obszarze obejmują zabezpieczenie instalacji przed:

  • porażeniem prądowym,
  • przepięciami,
  • pożarem,
  • wybuchem,
  • skażeniem środowiska,
  • wstrząsami,
  • polem magnetycznym.

W sytuacji zagrożenia musimy mieć też możliwość odłączenia jedynie zagrożonych fragmentów instalacji, w której skład wchodzą przewody, rozdzielnice, sterowniki i sprzęt instalacyjny. Jak zatem widać, projektowaniem oraz późniejszym montażem elektroinstalacji powinni zająć się doświadczeni specjaliści, na przykład z firmy Pi-Energa. Zaangażowanie doświadczonych profesjonalistów pozwoli ponadto uniknąć błędów, o których mowa będzie w dalszej części artykułu. Inne kwestie związane z prowadzeniem instalacji elektrycznej to między innymi stosowanie odrębnych obwodów odbiorczych dla oświetlenia, gniazd wtyczkowych oraz odbiorników o mocy przekraczającej wartość 2 kW w lokalach mieszkalnych. Ponadto przewody powinny być układane w linii prostej, równolegle do ścian oraz stropów.

Poprawny projekt elektroinstalacji

Nawiązanie współpracy z firmą prowadzącą usługi instalacyjne pozwoli nam uniknąć błędów, które nie tylko obniżają komfort użytkowania instalacji, ale też negatywnie wpływają na bezpieczeństwo budynku. Do najczęściej pojawiających się problemów należy zbyt mała liczba gniazd wtykowych. Przy jej ustaleniu należy brać pod uwagę zarówno liczbę użytkowników, jak i prowadzony tryb życia oraz przyzwyczajenia. Znaczenie ma też ile i gdzie we wnętrzu znajdą się sprzęty zasilane energią elektryczną. Pamiętać przy tym należy, aby do jednego obwodu odbiorczego przyłączyć nie więcej niż dziesięć gniazd wtykowych lub dwadzieścia źródeł światła.

Zwróćmy ponadto uwagę na to, czy oświetlenie znajduje się mniej typowych, ale przydatnych miejscach. Wygodę zapewnią nam lampy nad blatem kuchennym, nad lustrem w łazience czy obok łóżka. Kolejna kwestia to obliczenie mocy przyłączeniowej. Ta zależna będzie między innymi od tego, czy mieszkanie korzysta z własnych urządzeń do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jednocześnie poprawne określenie zapotrzebowania na moc w projekcie instalacji elektrycznej pozwoli wskazać liczbę wymaganych gniazd i obwodów. Ostatnim z powszechnie spotykanych błędów jest pominięcie instalacji zewnętrznych w przypadku domów jednorodzinnych. Pamiętajmy, że oświetlenie ogrodu czy gniazda zewnętrzne stanowią jeden układ wraz z elektroinstalacją we wnętrzu.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz