Artykuł sponsorowany

Jak ubiegać się o podwyższenie alimentów?

Jak ubiegać się o podwyższenie alimentów?

Potrzeby każdego dziecka mogą ulec zmianie. Dlatego też polskie prawo przewiduje sytuację, w której rodzic opiekujący się dzieckiem może wnioskować o zwiększenie kwoty alimentów. Kiedy można skorzystać z tego prawa i jak ubiegać się większe alimenty?


Od czego zależy wysokość alimentów na dziecko?

Kwota, jaką rodzic nieopiekujący się dzieckiem płaci na jego utrzymanie uzależniona jest dwóch czynników – od uzasadnionych potrzeb dziecka, a także od możliwości finansowych rodzica. Sąd orzekający o wysokości alimentów musi brać je pod uwagę, a za podstawę przy ustalaniu tej kwoty służy mu wyłącznie stan istniejący w chwili wydawania wyroku.

- Sąd nie może zarządzić kwoty wyższej, niż jest to wskazane, zakładając z góry, że potrzeby dziecka z biegiem czasu staną się większe niż na daną chwilą – wyjaśnia prawnik Adriana Duks – Taniewska - Nie może również zmusić strony zobowiązanej do płacenia alimentów do uiszczania kwoty, która jest ponad jej możliwości finansowe, zakładając, że jej sytuacja ulegnie poprawie. Jeśli faktycznie potrzeby dziecka wzrosną, rodzic opiekujący się nim może wystąpić do sądu z pozwem o podwyższenie alimentów. Analogicznie dzieje się w sytuacji, kiedy potrzeby dziecka zmaleją – możliwe jest wtedy złożenie wniosku o obniżenie kwoty alimentów.


Jak ubiegać się o podwyższenie alimentów?

Jeśli istnieje uzasadniona konieczność zwiększenia kwoty alimentów, wynikająca z rosnących potrzeb dziecka, rodzic opiekujący się nim może w jego imieniu wnieść pozew do sądu rejonowego (wydziału rodzinnego i nieletnich), właściwego dla miejsca zamieszkania osoby płacącej alimenty bądź właściwego dla miejsca zamieszkania powoda. O tym, do którego sądu zostanie wniesiony pozew, decyduje powód. Wyjątkiem jest sytuacja, w której osoba płacąca alimenty mieszka za granicą – w takiej sytuacji powód powinien wnieść pozew do sądu rejonowego właściwego dla swego miejsca zamieszkania. W pozwie należy powołać się na wyrok, który został wydany w tej sprawie wcześnie, wskazać sąd, którzy orzekał w sprawie, datę wyroku, sygnaturę akt sprawy oraz wysokość dotychczasowego świadczenia. Jeżeli pod opieką powoda znajduje się kilkoro dzieci z poprzedniego związku, pozew może dotyczyć podniesienia kwoty alimentów na każde z nich. Każde żądanie o podwyższenie kwoty alimentów należy umotywować. Można w tym celu posłużyć się argumentem, że potrzeby dziecka wzrosły bądź też wskazać, że możliwości finansowe drugiej strony również się poprawiły. Nie jest brany pod uwagę argument związany ze wzrostem cen i inflacji, ponieważ dotyczy on w równym stopniu jednej, jak i drugiej strony sporu.


Kiedy można ubiegać się o wyższe alimenty?

Rosnące potrzeby dziecka to sformułowanie bardzo ogólne. Rodzic wnioskujący o podwyższenie alimentów może przykładowo wskazać, że dziecko rozwija swoje zainteresowania i umiejętności, dlatego musi uczęszczać do specjalnej, płatnej szkoły. Za potrzebę dziecka można również uznać koszty leczenia chorób, rehabilitacji bądź stosowania specjalnej diety, zwiększającej wydatki na żywność dla dziecka.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz