Artykuł sponsorowany

Jak tworzy się ściany kartonowo gipsowe na profilu łukowym?

Jak tworzy się ściany kartonowo gipsowe na profilu łukowym?

Czasy, w których ściany działowe, skosy dachowe czy sufity zawsze były prostolinijne, przeminęły. Obecnie nowoczesne rozwiązania techniczne pozwalają na tworzenie konstrukcji również krzywolinijnych. Doskonałym tego przykładem są projekty z wykorzystaniem ścian kartonowo gipsowych na profilu łukowym. Jak je się tworzy i gdzie się one świetnie sprawdzają?

Materiały potrzebne do stworzenia ściany K-G na profilu łukowym

Do tworzenia ścian kartonowo gipsowych na profilu łukowym potrzeba przede wszystkim wysokiej klasy rusztów aluminiowych czy też stalowych. Stanowią je poziome wygięte profile, które montowane są zarówno na podłożu, jak i suficie. Łączone są one ze sobą kolejnym typem profili, zwanych potocznie profilami pionowymi. Całość wykończona jest obudową w formie płyt kartonowo gipsowych. Jakie panele warto wybrać przy tworzeniu ścian na profilu łukowym?

Inwestorzy, którzy chcą przygotować we wnętrzach swoich budynków konstrukcje łukowe, powinni wybrać płyty K-G elastyczne. Można je swobodnie wyginać bez obawy o pęknięcie czy rozwarstwienie. Dobrze znoszą one duże obciążenia i tworzone są w różnych standardach, jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną oraz termiczną. Oczywiście zastosować można także standardowe panele kartonowo gipsowe bez własności pozwalającej na ich swobodne wyginanie. Wtedy jednak należy stworzyć bardziej rozbudowany ruszt z wieloma profilami pionowymi, pomiędzy którymi zamontowane zostaną płyty bardzo wąsko przycięte. Pamiętać też trzeba o tym, iż w zależności od typu pomieszczenia konieczne może być zastosowanie ścianek K-G z materiałów hydrofobowych, ognioodpornych lub tych wzmocnionych włóknem szklanym.

Montaż profili łukowych dla płyt K-G

Tworzenie ścian działowych krzywolinijnych odbywa się w kilku ważnych etapach. Przede wszystkim ważne jest precyzyjne zamontowanie profili tak, by cała konstrukcja była bardzo stabilna i niewzruszona przez wiele lat. Jak wygląda zatem tworzenie trwałego rusztu ścianki działowej łukowej? Instrukcję montażu przedstawia firma METPOL, która oferuje wysokiej klasy profile łukowe. Oto wskazówki dotyczące ich montażu:

  • W pierwszej kolejności wykonawca ścianki działowej musi ustalić jej rzut na podłodze oraz na suficie.
  • Obwodowe profile łukowe muszą być zamontowane równolegle względem siebie (wykorzystać warto kołki szybkiego montażu).
  • Profile pionowe zwane profilami słupkowymi C należy rozstawiać co 30 centymetrów.
  • Płyty K-G o wysokim parametrze giętkości należy montować z dwóch stron profili, tworząc obudowę dwuwarstwową.
  • Utworzoną konstrukcję trzeba dobrze wyszpachlować, rozpoczynając od profili słupkowych i łukowych. W niektórych miejscach należy zastosować większą ilość masy tak, by uzyskać idealne wygładzenie oraz piękną ścianę krzywolinijną.

Zastosowanie ścianek K-G krzywolinijnych

Ścianki kartonowo gipsowe prowadzone po łuku spotkać można w obiektach reprezentacyjnych, w tym w hotelach, biurowcach czy urzędach. Często takie awangardowe konstrukcje wykorzystywane są jako przegrody na terenie galerii handlowych oraz pasaży handlowych. Najlepiej sprawdzają się jednak w budynkach korporacji do oddzielania stref pracowniczych.

Nie oznacza to jednak tego, że ścianek krzywolinijnych nie można tworzyć w domach czy mieszkaniach. W modnych nowoczesnych willach czy apartamentowcach takie rozwiązanie techniczne jest chętnie wykorzystywane. O stworzenie przegród łukowych z płyt K-G z zastosowaniem wysokiej klasy profili proszą też właściciele dużych mieszkań w kamienicach. 

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać