Artykuł sponsorowany

Jak transportować odpady zgodnie z przepisami?

Jak transportować odpady zgodnie z przepisami?

Sposoby postępowania z odpadami są coraz ściślej regulowane przez obowiązujące przepisy. Obowiązki z nimi związane dotyczą zarówno osób, które je wytwarzają – m.in. jeśli chodzi o sortowanie – a także przewożą, przetwarzają, jak i składują. Firmy, które zajmują się odbiorem i transportem odpadów, muszą zadbać o to, by cała procedura odbywała się w sposób niezagrażający środowisku, a przy tym w pełni bezpieczny dla uczestników ruchu drogowego.

Kto może przewozić odpady?

Transportem odpadów mogą zajmować się wyłącznie wyspecjalizowane firmy, które są zarejestrowane w BDO (Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami). Jeśli wiąże się to ze zbiórką odpadów, potrzebne jest również oddzielne zezwolenie na prowadzenie takiej działalności. W przypadku zleceń na wywóz odpadów od wytwarzających je przedsiębiorców całej procedurze towarzyszy też konieczność wystawiania odpowiedniej dokumentacji. Zleceniodawca wystawia kartę przekazania odpadów, zawierającą ich rodzaj, kod odpadu oraz ilość, a firma, która je przewozi, odnotowuje kolejne etapy postępowania w prowadzonej dokumentacji. Obsługa osób fizycznych nie wymaga z ich strony dodatkowej aktywności, choć w przypadku odpadów innych niż komunalne ich przekazanie będzie się wiązało m.in. z zamówieniem właściwego kontenera na gruz lub odpady wielkogabarytowe.

Co wiąże się z przewozem odpadów?

Istniejące przepisy wymagają by transport odpadów był prowadzony zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska, a także nie wpływał na bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzi, a stosowana technologia uwzględniała właściwości fizyko-chemiczne przewożonych substancji i zagrożenia, jakie mogą powodować. Obowiązujące regulacje stanowią, że transport odpadów musi odbywać się w sposób, który zapobiegnie mieszaniu się poszczególnych rodzajów odpadów, o ile nie są one kierowane do przetwarzania w tym samym procesie technologicznym. Co ważne, przewóz odpadów musi odbywać się tak, by nie wydostawały się one poza używany pojazd. Chodzi tu m.in. o ich wysypywanie się, pylenie czy wyciek. Konieczne jest też stosowanie rozwiązań, które zredukują natężenie uciążliwych zapachów. Liczyć się będzie ograniczenie wpływu czynników atmosferycznych na odpady, w sytuacji, gdy może to spowodować zagrożenie dla środowiska lub zdrowia i życia ludzi. Niezbędne jest także umocowanie pojemników czy worków tak, by nie mogły się one przewrócić lub przemieścić. Przykładem firmy, która wypełnia wszystkie wymogi, jest EKO-TRANS z Warszawy, która oferuje wywóz odpadów kontenerami.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz