Artykuł sponsorowany

Jak sprawdzić, czy akumulator jest sprawny?

Jak sprawdzić, czy akumulator jest sprawny?

Wiele osób błędnie zakłada, że przy jakichkolwiek objawach niedoładowania akumulatora, należy podejmować się jego wymiany. Takie działanie często jest zbędnym wydatkiem i powoduje jedynie chwilowe rozwiązanie problemu. Przed podjęciem decyzji o wymianie akumulatora, warto sprawdzić, czy jest sprawny. Samochód to konstrukcja składająca się z wielu zależnych od siebie mechanizmów i przyczyny jego awarii nie zawsze są tak oczywiste.

Pomiar napięcia

Pierwszy pomiar należy wykonać w stanie spoczynku. Miernik prądu stałego powinien pokazywać wartość zbliżoną do 12,5 V. Niższa wskazywana wartość świadczy o rozładowaniu lub uszkodzeniu tej części. Kolejnym krokiem powinno być włączenie silnika i sprawdzenie, jakie jest napięcie jego ładowania. W tym przypadku nie ma jednej, uniwersalnej wartości. W dużej mierze zależy ona od tego, jaki samochód jest poddawany pomiarowi. Jednak wynik powinien oscylować w okolicy 13-15 V. Dobrze byłoby zmierzyć cały układ ładowania. Nie tylko akumulator samochodowy może odpowiadać za ewentualną niesprawność pojazdu. Do tego celu należy włączyć nie tylko silnik, ale też wszystkie odbiorniki prądu w pojeździe. Wszelkie nieprawidłowości wykazane na tym etapie, powinny zapalić czerwoną lampkę w głowie posiadacza auta i spowodować niezwłoczną wizytę u mechanika.

Inne wskaźniki

Dobrym sposobem sprawdzenia naładowania akumulatora jest pomiar gęstości elektrolitu. Zbyt niski poziom naładowania obniża jego gęstość i ilość. Może się okazać, że konieczne jest uzupełnienie elektrolitu. Nawet jeśli akumulator działa poprawnie, to taką kontrolę dobrze byłoby przeprowadzić raz w roku, chyba że ma się do czynienia z mechanizmem bezobsługowym. Wtedy sprawdzenie jest wymagane tylko przy nieprawidłowym działaniu. Obniżony poziom elektrolitu powoduje uszkodzenie płyt czynnych. W obudowie z pewnością umieszczony jest wskaźnik, który pokazuje, czy stan płynu jest w normie. Należy pamiętać, że elektrolit to kwas siarkowy, silnie aktywna chemicznie substancja, dlatego trzeba się zabezpieczyć przed jej sprawdzaniem.

Po przeprowadzonej kontroli

Jeśli pomiary pokazały, że akumulator szwankuje, po jego wymianę warto zgłosić się do doświadczonej firmy Batters. Lepiej wybierać nowe akumulatory. Zakup używanego sprzętu być może jest tańszy, ale jeśli po niedługim czasie się on popsuje, będzie trzeba wydać więcej na ponowną instalację nowego elementu. Aby akumulator posłużył przez długie lata, warto dbać o niego w czasie eksploatacji.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz