Artykuł sponsorowany

Jak się pozbyć nieestetycznych brodawek?

Jak się pozbyć nieestetycznych brodawek?

Na twojej skórze pojawiły się niepokojące, grudkowate zmiany? Prawdopodobnie przechodzisz zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego. Obecnie medycyna zna już ok. 100 różnych typów wirusów z rodzaju HPV, odpowiedzialnych za powstawanie brodawek na skórze i błonach śluzowych. Szacuje się, że połowa ludzi przynajmniej raz w życiu przechodzi zakażenie HPV, choć nie u każdego występują objawy w postaci brodawek.

Przyczyny występowania brodawek

Brodawki wywołane wirusem HPV powstają na różnych częściach skóry i błon śluzowych. Dla wirusa typu 2, 4 i 7 charakterystyczne są brodawki na palcach rąk, potocznie nazywane kurzajkami. U osób zakażonych wirusem HPV 1 lub 2 brodawki rozwijają się na skórze stóp, zaś w przypadkach zakażeń HPV 3, 10, 27 i 28 mamy do czynienia z tzw. brodawkami płaskimi, które często występują na twarzy chorego. Szczególną odmianą brodawek są kłykciny kończyste, które występują na sromie, prąciu i w okolicach odbytu, a wywoływane są przez HPV 6 i 11. Chociaż brodawki z reguły nie wywołują dolegliwości bólowych, warto konsultować je z dermatologiem lub – w przypadku kłykcin – z dermatologiem-wenerologiem. Nieleczone mogą rozsiewać się na inne części ciała.

Brodawki na twarzy, dłoniach i stopach to wbrew pozorom problem nie tylko estetyczny i nie należy go bagatelizować. Zauważywszy u siebie lub u dziecka tego typu zmiany trzeba jak najszybciej udać się do dermatologa, który zaproponuje odpowiedni sposób postępowania. Zaniedbanie leczenia brodawek jest groźne nie tylko dla chorego, ale też dla osób w jego otoczeniu. Wirus brodawczaka ludzkiego rozprzestrzenia się łatwo; czasem wystarczy np. używanie tego samego ręcznika do rąk, by cała rodzina miała tzw. kurzajki – ostrzega nasza rozmówczyni – lekarz z kliniki medycyny estetycznej Renew w Białymstoku.

Metody usuwania brodawek

U osób zakażonych wirusem HPV stosuje się leczenie zachowawcze, polegające na miejscowym stosowaniu środków złuszczających, hamujących podział komórkowy lub pobudzających wydzielanie interferonu, a także leczenie inwazyjne, którego celem jest szybkie usunięcie brodawek. Najstarszą, a współcześnie najrzadziej stosowaną metodą usuwania tego typu zmian skórnych jest chirurgiczne wycinanie i łyżeczkowanie. Obecnie do usuwania brodawek częściej stosuje się krioterapię lub laser frakcyjny; takie zabiegi są mniej inwazyjne, w związku z czym bezpieczniejsze dla pacjentów, ale równie skuteczne.

Usuwanie brodawek z wykorzystaniem krioterapii polega na ich zamrażaniu. Podczas zabiegu lekarz zbliża do brodawki końcówkę specjalnego aplikatora, który kieruje na zmianę chorobową strumień ciekłego azotu. Podczas jednego zabiegu zmiana jest kilkukrotnie poddawana zamrażaniu i rozmrażaniu, skutkiem czego komórki brodawki ulegają całkowitemu zniszczeniu. W większości przypadków pacjent może powrócić do normalnego funkcjonowania od razu po wyjściu z gabinetu.

W ostatnich latach coraz częściej wykonywane są zabiegi usuwania brodawek laserem frakcyjnym CO2. Podczas laseroterapii światło absorbowane jest przez miękkie tkanki, które następnie odparowują. Dużą zaletą zabiegów laserem frakcyjnym jest wysoka precyzja i – podobnie jak w przypadku krioterapii – bardzo szybka rekonwalescencja. Ze względu na ryzyko powstawania odbarwień tej metody nie stosuje się jednak w przypadku brodawek płaskich umiejscowionych na zewnętrznych częściach dłoni.

Chociaż krioterapię i laseroterapię zalicza się do inwazyjnych sposobów leczenia brodawek, są to metody preferowane przez pacjentów – ich stosowanie daje szybsze i bardziej pewne rezultaty od leczenia zachowawczego. Ostateczną decyzję o najlepszym sposobie postępowania należy jednak pozostawić lekarzowi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz