Artykuł sponsorowany

Jak się leczy zeza u dzieci?

Jak się leczy zeza u dzieci?

Dobry wzrok jest dla dziecka istotnie ważny, ponieważ pozwala mu na badanie otaczającego go świata i odbiór otaczającej go rzeczywistości. Niestety każda wada wzroku w poważny sposób ten proces mu utrudnia.  Dziecko z wadą wzroku bardzo często  zmaga się nie tylko z niedowidzeniem, ale również brakiem akceptacji wśród rówieśników. Pociechy posiadające widoczne defekty zwracają na siebie uwagę, przez co bywają szykanowane i wyśmiewane. Jedną z najbardziej kłopotliwych wad wzroku u dzieci jest zez.

Uciekające oko

Zez, czyli uciekające oko, jest jedną z najczęściej pojawiających się defektów oczu u dziecka. Przyczyną tego schorzenia jest wadliwe funkcjonowanie mięśni odpowiedzialnych za ruch gałek ocznych. W czasie poruszania mięśniami, jedno oko ustawia się w prawidłowym kierunku, drugie zaś w przeciwnym. Dziecko patrzy więc przed siebie, jednak jego oko samoczynnie obraca się w kierunku nosa lub policzka. Wada sprawia, że obraz wpierw jest nieostry. Z czasem jednak, gdy wada ta się pogłębia, uniemożliwia złączenie się spojrzenia, przez co obraz jest podwójnie odbierany. Zez jest przyczyną poważnego defektu w wyglądzie oraz powoduje kłopoty z widzeniem. Zaniedbany z czasem może doprowadzić do niedowidzenia.

Ważna szybka reakcja

Jak tłumaczy nasz rozmówca, okulista współpracujący z portalem medycznym Dolekarzy.pl: Gdy dziecko zaczyna mieć problem z uciekającym okiem, należy bezzwłocznie udać się do okulisty. Górna granica wiekowa do zastosowania bezoperacyjnych metod leczenia sięga 10. roku życia. Później dochodzi do pełnego rozwoju wady wzroku, którą można wyleczyć jedynie za pomocą operacji. Ważna jest więc czujność rodziców oraz częste wizyty u lekarza okulisty.

Leczenie zeza u dziecka

Sposób leczenia zeza zależy od stanu zaawansowania. Pierwszym krokiem jest ocena sytuacji. Za pomocą autorefraktometrów, za pomocą których wykonuje się komputerowe badania wzroku oraz kropli atropinowych mierzy się wadę wzroku. Gdy znany jest poziom zaawansowania zeza należy przystąpić do leczenia. Zabiegi nieinwazyjne trwają zazwyczaj parę lat i przez ten czas dziecko musi nosić okulary lub szkła korekcyjne. Inną metodą są ćwiczenia ortopedyczne mające na celu wykształcenie i wzmocnienie widzenia obuocznego. Ćwiczenia wytężają pracę chorego oka, w celu wyrównania go ze zdrową gałką. Zdarzają się jednak sytuacje, w których przyczyną defektu są uszkodzone nerwy, a wada jest w pełni rozwinięta. Takie przypadki wymagają zabiegu operacyjnego. Małoinwazyjna leczenie okulistyczne szybko i bezpiecznie wyleczy chorobę.

Uciekające oko jest jedną z najczęstszych wad wzroku małych dzieci. Zaniża ich atrakcyjność oraz utrudnia prawidłowy odbiór rzeczywistości. W efekcie doprowadza do niedowidzenia. Ważne jest by nie ignorować objawów i regularnie odwiedzać okulistę. Wczesne wykrycie defektu umożliwi wyleczenie zeza u dzieci. Poprzez okulary, ćwiczenia, lub operację dziecko może ponownie cieszyć się zdrowym okiem i dokładnym spojrzeniem na świat. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz