Artykuł sponsorowany

Jak rozpoznać chorobę dwubiegunową?

Jak rozpoznać chorobę dwubiegunową?

Wszyscy mamy wzloty i upadki, ale dla pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową te górki i doliny są zdecydowanie bardziej dotkliwe. Objawy mogą zaszkodzić w pracy lub szkole. Mogą rujnować związki i zakłócać codzienne życie. I chociaż jest to uleczalne, wiele osób nie rozpoznaje znaków ostrzegawczych. Pamiętaj, że bez odpowiedniego leczenia, choroba dalej będzie postępować.

Co nazywamy chorobą afektywną dwubiegunową?

Choroba afektywna dwubiegunowa, kiedyś znana jako depresja maniakalna lub zaburzenie maniakalno-depresyjne powoduje poważne zmiany nastroju, energii, myślenia i zachowania. Na jednym końcu znajduje się mania, a na drugim depresja. Cykle choroby trwają dni, tygodnie lub miesiące. Specjaliści w Rehab Centrum Psychoterapii Robert Banasiewicz podkreślają, że w przeciwieństwie do zwykłych wahań nastroju, zmiany w tym zaburzeniu są tak intensywne, że zakłócają zdolność do normalnego funkcjonowania.

Podczas maniakalnego epizodu możesz impulsywnie zrezygnować z pracy, narobić poważnych długów lub poczuć się wypoczęty po dwóch godzinach snu. Z kolei podczas epizodu depresyjnego możesz być zbyt zmęczony, aby wstać z łóżka. Czujesz wstręt do siebie i rozpacz z powodu braku pracy i długów.

Jakie są przyczyny choroby afektywnej dwubiegunowej?

Przyczyny tej choroby nie są do końca zrozumiałe. Jednak wielu specjalistów twierdzi, że są dziedziczne. Pierwszy epizod maniakalny lub depresyjny zwykle występuje w latach nastoletnich lub we wczesnej dorosłości. Objawy mogą być subtelne i mylące. Często są one bagatelizowane. Wielu pacjentów jest też błędnie zdiagnozowanych. Powoduje to niepotrzebne cierpienie. Jednak dzięki odpowiedniemu leczeniu, samopomocy i wsparciu możesz normalnie funkcjonować i prowadzić bogate i satysfakcjonujące życie.

Jakie są podstawowe objawy choroby?

Przebieg choroby i objawy mogą wyglądać zupełnie inaczej u różnych osób. Objawy różnią się znacznie pod względem wzoru, nasilenia i częstotliwości. Niektóre osoby są bardziej podatne na manię lub depresję, podczas gdy inni na przemian mają te dwa cykle. Istnieją cztery typy epizodów nastrojów w chorobie afektywnej dwubiegunowej: mania, hipomania, depresja i epizody mieszane. Każdy typ epizodu ma unikalny zestaw objawów.

W fazie maniakalnej powszechne jest odczuwanie podwyższonej energii, kreatywności i euforii. Możesz wtedy mówić bardzo szybko, bardzo mało spać i być nadpobudliwym. Możesz czuć się wszechmocny i niezwyciężony.

Hipomania to mniej dotkliwa forma manii. Prawdopodobnie jesteś pełen euforii i energii. Jednak wykonujesz wszystkie swoje obowiązki i nie tracisz kontaktu z rzeczywistością.

Do typowych objawów depresji dwubiegunowej można zaliczyć: uczucie beznadziejności, smutek, drażliwość, niezdolność odczuwania przyjemności, zmęczenie, brak energii, zmiana apetytu i wagi, problemy ze snem, koncentracją i pamięcią.

Epizody mieszane łączą objawy manii, hipomanii i depresji.
Oceń artykuł (3)
2.7
Komentarze
Dodaj komentarz