Artykuł sponsorowany

Jak przywrócić blask drewnianej podłodze?

Jak przywrócić blask drewnianej podłodze?

Podłogi drewniane to prawdziwy skarb każdego domu, bowiem nie tylko stanowią jego ważny element dekoracyjny, ale są też trwałe, komfortowe i ciepłe. Po latach użytkowania nawet najtrwalsze drewno traci na atrakcyjności i wymaga zabiegów, które przywrócą mu pierwotny wygląd.

Codzienna pielęgnacja i preparaty chemiczne

Decydując się na parkiet lub podłogę z desek w nowo budowanym domu, musimy zdawać sobie sprawę, że od czasu do czasu będzie ona wymagała trochę pracy, aby mogła zachować piękny wygląd. Nowoczesne produkty są już bardzo starannie zabezpieczane specjalnymi impregnatami, a często też pokrywane warstwą lakieru, ale w wyniku intensywnego użytkowania są narażone na zabrudzenie, uszkodzenia czy też wycieranie powierzchni. Podstawą jak najdłuższego zachowania pięknego wyglądu jest odpowiednia pielęgnacja polegająca na utrzymaniu czystości powierzchni drewna, natychmiastowym usuwaniu zabrudzeń, które nie mają czasu wniknąć w strukturę drewna oraz zabezpieczaniu powierzchni specjalnie do tego celu przeznaczonymi pastami. Przed uszkodzeniami podłogi chroni rozsądne zachowanie w domu, sprowadzające się chociażby do podnoszenia mebli podczas ich przemieszczania czy też oszczędzania podłodze butów na szpilkach i pracy młotkiem.

Wiórkowanie i cyklinowanie

Nawet najbardziej staranne dbanie o drewnianą podłogę nie uchroni jej przed upływem czasu oraz przypadkowymi uszkodzeniami, niekoniecznie z naszej winy. Jeśli zmywanie i odświeżanie nie przynosi dobrych efektów, warto sięgnąć po bardziej drastyczne środki, do których zalicza się wiórkowanie i cyklinowanie. Wiórkowanie to czynność dobrze znana najstarszym członkom rodzin, którzy w przeszłości często mieszkali w domach z drewnianymi podłogami. Męcząca praca polegająca na zdzieraniu wierzchniej warstwy drewna za pomocą wiązki metalowych wiórów pozwalała na wydobycie spod warstwy brudu czystej struktury drewna. Wiórkowanie ma jednak wiele wad, bowiem z jednej strony jest czynnością doraźną, wystarczającą na krótko, z drugiej istnieje możliwość porysowania podłogi, jeśli wiórkuje się ją nieumiejętnie. Znacznie trwalszą, ale kosztowniejszą i brudzącą alternatywą jest cyklinowanie.

Naprawa uszkodzeń i lakierowanie

Proces cyklinowania wykonywany usługowo przez Zakład Usług Remontowych Gradziński Grzegorz to czynność polegająca na zeszlifowaniu wierzchniej warstwy podłogi za pomocą specjalnej maszyny ścierającej. Takie zadanie wiąże się z intensywnym zapyleniem całego domu, a także wymaga całkowitego opróżnienia wnętrza. Efekty cyklinowania przerastają oczekiwania, bowiem odkryta czysta warstwa drewna wygląda tak, jak parkiet czy deski w chwili ich położenia. Firmy specjalistyczne oferują też naprawy zniszczonych podłóg poprzez wymianę uszkodzonych elementów, szpachlowanie lub uzupełnianie ubytków. Po takich pracach naprawczych, a także po cyklinowaniu konieczne jest pokrycie drewna warstwą specjalnego lakieru, który ochroni materiał, a jednocześnie zapewni jego oddychanie. Jedną z powszechnie stosowanych obecnie metod zabezpieczania podłóg drewnianych jest też olejowanie i woskowanie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz