Artykuł sponsorowany

Jak przygotować zdjęcie do wydruku?

Jak przygotować zdjęcie do wydruku?

Dobrej jakości wydruki zdjęć stanowią idealny element dekoracyjny we wnętrzach. Najlepsze są te nieprofesjonalne, wykonane niejednokrotnie przez przypadek, pierwszym lepszym smartphonem. One naprawdę ocieplają wnętrza domów, bo przywołują pozytywne wspomnienia. Dzięki rozwojowi technologicznemu zdjęcia na ekranach smartphonem i komputerów mają zaskakująco dobrą jakość. Tylko jak je wydrukować, żeby nadal dobrze się prezentowały?

Zdjęcia potrafimy robić zawsze i wszędzie. Część produkcji naszego autorstwa jest bardziej niż udana. Czasem zdarzy się, że uchwycimy niepowtarzalny moment, albo po prostu kogoś bliskiego. Przychodzi nam do głowy, że  fotografia dobrze wyglądałyby na ścianie w salonie, ale szybko rezygnujemy. Co z tego, że mamy dobry aparat, skoro wydruk zdjęcia wymagałby równie dobrej drukarki?

Tymczasem, wydruk można zlecić Xero Ursus lub podobnemu zakładowi poligraficznemu, który dysponuje  odpowiednim sprzętem. Profesjonalne punkty poligraficzne najczęściej przyjmują zamówienia elektroniczne. Nasza wizyta w nich, ograniczona jest  do odebrania wydruków. Wystarczy, że odpowiednio przygotujemy plik ze zdjęciem i nadamy wybranemu usługodawcy wraz z informacją, w jakim formacie zdjęcie ma zostać wydrukowane.

Przestrzeń barwna CMYK

Aby wydrukowane zdjęcie wyglądało dobrze, należy otworzyć je w dowolnym programie do obróbki graficznej. Może być to Photoshop lub inne, przynajmniej półprofesjonalne narzędzie. Jeśli fotografia wymaga jakiejś naszej ingerencji, w pierwszej kolejności należy zmienić używaną przestrzeń barwną (tryb kolorów) z RGB na CMYK. Dopiero po tej zmianie możemy nakładać retusz. Jeśli nie chcemy niczego zmieniać, wystarczy ustawić przestrzeń barwną na CMYK. Dzięki temu zdjęcie na wydruku będzie miało zachowane dokładnie te kolory, które obecnie widzimy na ekranie.

Optymalna rozdzielczość zdjęcia do wydruku

Następnie ustawiamy rozdzielczość na 300 DPI (pikseli na cal). Jest ona odpowiednia, nawet jeśli chcemy uzyskać wydruk zdjęcia w formacie większym, niż A4. Obniżenie rozdzielczości ma sens przy naprawdę dużych formatach wydruku, około metr na metr lub więcej, a takie nie są polecane w przypadku amatorskich fotografii. Wybierając format, najlepiej jeśli zdecydujemy się na rozmiary klasycznej pocztówki lub odrobinę większy.

Marginesy zdjęcia do wydruku

Jeśli program graficzny na to pozwala, warto ustawić marginesy nawet o szerokości ponad 1 cm na całym obwodzie zdjęcia. Przygotowując fotografię, musimy pamiętać, że na wydruku zostanie usunięte nawet 5 milimetrów zapisanego obrazu z każdej strony. Jeśli chcemy mieć pewność, że kompozycja wydrukowanego zdjęcia pozostanie bez zmian, musimy ją w ten sposób zabezpieczyć.

Format zdjęcia do wydruku

Tak przygotowane zdjęcie należy zapisać do PDF i przesłać do wydruku. Alternatywą dla PDF jest też format TIFF, jednak wiąże się on z dużym rozmiarem pliku, którego możemy nie móc dołączyć do załącznika wiadomości e-mail.  Jego przesłanie będzie kłopotliwe, a mniejsze straty jakości, jakie ten format gwarantuje, niemal niezauważalne na wydruku. Format PDF powoduje większe straty, ale jest na co dzień wybierany przez profesjonalnych drukarzy i będzie wystarczający na nasze domowe potrzeby.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz