Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do rejestracji UDT?

Jak przygotować się do rejestracji UDT?

Niektóre z maszyn, urządzeń i konstrukcji stanowią duże zagrożenie dla użytkowników, dlatego podlegają obowiązkowemu dozorowi UDT. UDT to instytucja państwowa, której celem jest sprawowanie kontroli nad przestrzeganiem przez producentów i użytkowników zasad ustalonych w odniesieniu do konkretnych grup urządzeń. Dzięki rejestracji i systematycznym kontrolom urządzenia zyskują gwarancję pełnej sprawności i zgodności z wymogami technicznymi. Jak wygląda przygotowanie do takiej rejestracji?

Urząd Dozoru Technicznego i jego zadania

Urząd Dozoru Technicznego to instytucja przez wielu traktowana jako relikt dawnej epoki, w rzeczywistości jednak jest jedną z nielicznych, która sprawdza, czy w obowiązujących przepisach i normach nie stosuje się obejść i oszczędności. Przykładowo zbiornik wysokociśnieniowy czy kolejka górska niosą duże ryzyko poważnego wypadku, jeśli nie będą systematycznie konserwowane i poddawane szczegółowym kontrolom. Często jeden drobiazg, jak wytarta rolka w wagoniku czy nieszczelny zawór w kotle mogą być przyczyną katastrofy.

Dozór techniczny to przede wszystkim szereg ustaw i wytycznych, których muszą przestrzegać zarówno producenci, jak i użytkownicy. Dokumenty te określają rodzaje i formy dozoru, a także zakres i terminy badań technicznych. Obowiązkowej kontroli poddawane są urządzenia z następujących grup:

  • urządzenia i zbiorniki ciśnieniowe,
  • urządzenia transportu bliskiego,
  • dźwigniki,
  • przenośniki kabinowe i krzesełkowe,
  • zbiorniki bezciśnieniowe i niskociśnieniowe przeznaczone do przechowywania substancji żrących, trujących i materiałów ciekłych zapalnych.

Przygotowanie do rejestracji UDT

Rejestracja urządzenia z wymienionej grupy jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. Procedura jest określona przepisami i wymaga sporządzenia odpowiedniej dokumentacji oraz złożenia wniosku. Przeprowadzenie przez cały proces to jedna z usług, jaką oferuje klientom firma PPUH Ankop Anatol Wrona, która specjalizuje się też w montażu, serwisowaniu i naprawach żurawi, regulacji układów hydraulicznych i innych tego typu pracach. Przykładowy zakup wózka widłowego wymaga od jego właściciela wykonania szeregu narzuconych przepisami czynności. Chodzi o złożenie do UDT wniosku i dokumentacji technicznej, która powinna zawierać następujące elementy:

  • opis techniczny urządzenia,
  • schematy: elektryczny, hydrauliczny i pneumatyczny,
  • instrukcję eksploatacji,
  • kopie świadectw ewentualnych badań,
  • dokumentację uzupełniającą,
  • rysunek zestawieniowy.

Jeśli dane urządzenie pracuje w strefie zagrożonej wybuchem, dokumentacja powinna też zawierać potwierdzenie prawidłowości jego zainstalowania w takim obszarze.

Weryfikacja i badania odbiorcze

Złożenie wniosku wraz z dokumentacją jest podstawą do rozpoczęcia postępowania rejestracyjnego. Dokumenty zostają zweryfikowane przez specjalistę z UDT, a następnie przystępuje on do rzeczywistego badania. Przygotowanie do niego urządzenia wymaga przeprowadzenia szczegółowego przeglądu technicznego. Podczas badania obecny jest zarówno przedsiębiorca, jak i konserwator oraz osoba eksploatująca urządzenie.  Badanie ma stwierdzić, czy urządzenie jest zgodne z dokumentacją, zostało opatrzone odpowiednimi napisami ostrzegawczymi oraz czytelnymi i zrozumiałymi informacjami i jest przystosowane do bezpiecznej eksploatacji w zgodzie z instrukcją.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz