Artykuł sponsorowany

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa?

Regularne wizyty i badania u ginekologa są niezbędne, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Jednak pierwsza wizyta u tego typu lekarza może być dla wielu dziewczyn źródłem stresu. Zupełnie niepotrzebnie. Najczęściej obawiamy się tego, co nieznane, dlatego poniżej przedstawiamy informacje o tym, jak przebiega wizyta u ginekologa i jak się do niej przygotować.

Kiedy iść na pierwszą wizytę?

Jest kilka momentów, w których zalecach się nastoletnim dziewczynom wizytę u ginekologa, np. w poradni Ireneusz Salata dr.med Gabinet endokrynologiczno ginekologiczny. Pierwszy z nich to niepokojące dolegliwości zdrowotne (np. bolesne miesiączkowanie lub zaburzenie miesiączkowania) . Bez względu na wiek, należy się wtedy udać do lekarza. Jeśli nie występują żadne niepokojące objawy, na pierwszą wizytę warto się przyjść w wieku 17-18 lat.

Kolejna rzecz to moment rozpoczęcia współżycia seksualnego. Również wtedy, niezależnie od wieku nastolatki, jest wskazana wizyta. Najlepiej zrobić to przed rozpoczęciem aktywności seksualnej - lekarz pomoże dobrać odpowiednią metodę antykoncepcji.

Samotnie czy z rodzicem?

Zgodnie z polskim prawem, osoba, która nie skończyła 18 roku życia, nie może pójść sama na wizytę do lekarza, bez względu na to, czy jest to laryngolog, kardiolog, czy też ginekolog. Osoba niepełnoletnia powinna przyjść na wizytę z opiekunem prawnym (rodzicem lub opiekunem ustawowym), jednak nie musi on być w trakcie całej wizyty. W zupełności wystarczy, jeśli pojawi się i wyrazi zgodę na badanie lub ewentualne leczenie.

Przebieg wizyty

Ginekolog, np. z gabinetu Ireneusz Salata dr.med Gabinet endokrynologiczno ginekologiczny, zapyta o datę pierwszej i ostatniej miesiączki, przebieg cyklu, przebyte choroby, kontakty seksualne. Jeśli pacjentka nie rozpoczęła jeszcze współżycia, zostanie zbadana inaczej niż pacjentki, które inicjację seksualną mają już za sobą.

Po wstępnym wywiadzie lekarz przeprowadzi badanie: zewnętrzne powłok brzusznych, narządów rodnych, piersi. Podczas pierwszej wizyty warto też wykonać inne badanie, jakim jest cytologia.

Lekarz czy lekarka?

Niektóre kobiety wolą lekarzy płci męskiej, inne - lekarzy płci żeńskiej, a dla jeszcze innych kobiet nie ma to żadnego znaczenia. Wiele zależy od indywidualnych preferencji oraz doświadczeń. Warto jednak wiedzieć, że płeć nie ma żadnego związku ani z posiadaną wiedzą, ani z delikatnością i taktem. Jeśli jednak czujesz się skrępowana już na samą myśl o wizycie u ginekologa, być może lepszym wyborem na pierwszą wizytę będzie lekarz kobieta.

Opracowanie:
Łódź, Mikołaja Kopernika 67 lok. 69
tel. 601 290 508
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz