Artykuł sponsorowany

Jak przeprowadzić windykację należności?

Jak przeprowadzić windykację należności?

Windykacja to jeden z trudniejszych procesów, który wymaga nie tylko wiedzy z zakresu prawa, ale również odpowiedniego podejścia, taktu i wyczucia. Wiąże się z dużymi emocjami, stresem i nerwami. Istnieją sposoby na łagodne rozwiązanie tego typu konfliktu, ale czasami wymagane są kroki procesowe i wizyta w sądzie. Wtedy najlepiej skorzystać z pomocy prawnej.

Windykacja należności – co warto wiedzieć o tym procesie?

Trudności finansowe mogą dotknąć każdego, jednak jeśli dłużnik próbuje wykorzystać sytuację lub ma złe intencje, warto zadbać o swoje własne dobro. W takim momencie przydatna jest pomoc radcy prawnego, na przykład z Kancelarii Radcy Prawnego Magdaleny Grabias-Gontarz, dzięki której można mieć pewność, że kolejne podejmowane kroki są zgodne z przepisami.

Windykacja przedsądowa i sądowa to szereg czynności, które firma lub osoba prywatna może podjąć, jeśli dłużnik nie uiszcza należności, gdy maile, telefony i SMS-y przypominające nie skutkują. Pomoc prawna jest niezbędna, jeśli wchodzimy na drogę sądową, ale zaleca się, aby cały proces rozpocząć od negocjacji, które pomogą wypracować dogodny system spłaty zadłużenia, odpowiedni dla wszystkich zaangażowanych. Sytuacja komplikuje się, gdy dłużnik nie reaguje na próby doprowadzenia do ugody.

Etapy windykacji – zalecane postępowanie

Jeśli negocjacje nie przynoszą skutku lub przeciągają się, można rozpocząć oficjalne starania o zwrot długu, wysyłając pisemne wezwanie do zapłaty. Radca prawny pomoże przygotować taki dokument. Zawiera się w nim informacje do kiedy należy oddać dług, w jakiej formie i jakie będą następne kroki, gdy dłużnik nie zareaguje na pismo. Gdy nie ma szansy na ugodę i polubowne załatwienie sprawy, kolejnym etapem jest wniesienie pozwu do właściwego sądu. Należy zachować wszelkie pisma, ponaglenia, wydruki korespondencji mailowej, które stanowią dowód, że podejmowano próby ugody poza sądem. Mając wyrok lub nakaz zapłaty oraz klauzulę wykonalności, należy udać się do komornika sądowego, który zajmuje się postępowaniem egzekucyjnym.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz