Artykuł sponsorowany

Jak przekazać darowiznę zgodnie z prawem? Tłumaczy notariusz Adrianna Kośmider-Pietras

Jak przekazać darowiznę zgodnie z prawem? Tłumaczy notariusz Adrianna Kośmider-Pietras

 Darowizna może przyjmować różne postaci i często stanowi rozwiązanie problemów finansowych osób, które ją otrzymują. To popularny sposób stosowany przez rodziców wspierających pieniężnie swoje dzieci w trudnych sytuacjach lub wspomagających konkretne inwestycje, takie jak budowa domu czy kupno samochodu. Przekazanie darowizny powinno odbywać się zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jakie formalności obowiązują przy tym procesie?

Bezpłatne przekazanie części majątku

Darowizna stanowi pewien rodzaj umowy zawieranej pomiędzy darczyńcą i obdarowanym. To nic innego jak przekazanie wybranej osobie części własnego majątku. Umowa darowizny sporządzona w Kancelarii Notarialnej Adrianny Kośmider-Pietras nie zobowiązuje odbierającego do odwdzięczania się przekazującemu w żaden sposób. Podarowana w ten sposób część majątku może mieć różne formy. W darowiźnie można otrzymać nie tylko pieniądze, ale też nieruchomość (mieszkanie, dom, działka budowlana), ruchomość (samochód, dzieła sztuki, biżuteria) oraz prawa do wieczystego użytkowania jakiegoś obiektu, np. lokalu.

Warto przy tym pamiętać, że podpisywana u notariusza Adrianny Kośmider-Pietras umowa przekazania nieruchomości może dojść do skutku po spełnieniu określonych warunków ustanowionych przez prawo. Jeśli na przykład mieszkanie ma otrzymać osoba spoza najbliższej rodziny, nie może ona jednocześnie być właścicielem innego lokalu, niedozwolone jest też wynajmowanie przez nią innego mieszkania, a w podarowanym musi zamieszkać na co najmniej pięć lat. Darowizna przekazywana dzieciom przez rodziców jest jednak obwarowana mniejszymi wymaganiami.

Kiedy darowizna wymaga sporządzenia aktu notarialnego?

Nie każda umowa darowizny musi znaleźć się w kancelarii notarialnej Adrianny Kośmider-Pietras. Rodzice mogą przekazać dziecku pieniądze za pośrednictwem przelewu bankowego bez wizyty u notariusza. Warto jednak rozważyć sporządzenie odpowiednich dokumentów, zwłaszcza jeśli darczyńcy zależy na tym, aby środki finansowe zostały przekazane na konkretny, wskazany w umowie cel. Akty notarialne są za to obowiązkowe w przypadku dysponowania nieruchomościami. Darowizna w postaci mieszkania, domu lub działki wymaga wizyty w Kancelarii Notarialnej Adrianny Kośmider-Pietras Notariusz. Należy też pamiętać o konieczności zgłoszenia darowizny w Urzędzie Skarbowym, jeśli jej wartość przekracza określoną kwotę. Wystarczy wówczas dostarczyć dowód wpłaty, taki jak przekaz pocztowy albo wydruk z konta bankowego. Jeśli sporządzono umowę w kancelarii, można pozostawić ten obowiązek notariuszowi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz