Artykuł sponsorowany

Jak przebiega przeróbka surowców drzewnych?

Jak przebiega przeróbka surowców drzewnych?

Odpady drzewne, wbrew swojej nazwie są wartościowym surowcem, który doskonale nadaje się do dalszego przerobu. Jest to materiał pochodzenia naturalnego, a więc całkowicie przyjazny środowisku. Dzięki temu znajduje szerokie zastosowanie w wielu branżach, zarówno do produkcji ekologicznego opału, jak i do celów ogrodniczych i hodowlanych. Warto więc wiedzieć, jak przebiega przeróbka surowców drzewnych.

Czym są odpady drzewne?

Odpady drzewne powstają najczęściej przy obróbce drewna w zakładach stolarskich, przy produkcji mebli, sklejek i płyt drewnianych oraz papieru. Powstawać mogą także podczas prac związanych z wycinką lasów. Odpady drzewne są materiałem naturalnym, dlatego też doskonale nadają się do produkcji biomasy. Przerobem tego typu surowców zajmują się profesjonalne firmy, które skupują wszystkie możliwe pozostałości i odpady drzewne. Dobrym przykładem, działającego na Mazowszu przedsiębiorstwa tej branży, jest producent biomasy Emilia z Radzymina.

Biomasa i jej znaczenie

Biomasa staje się coraz bardziej cenionym biopaliwem, całkowicie ekologicznym i zaliczanym do odnawialnych źródeł energii. Paliwo to powstaje z produktów oraz pozostałości pochodzenia biologicznego zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Różnego typu odpady organiczne oraz ich pochodne, wśród nich odpady drzewne, które nie znajdują dalszego zastosowania w produkcji, doskonale nadają się do spalania w specjalnych kotłach na biomasę. Biopaliwo charakteryzujący się niską emisją substancji szkodliwych do atmosfery oraz dobrą wartością energetyczną.

Jak przerabia się odpady drzewne?

Firmy zajmujące się przeróbką odpadów drzewnych pozyskują surowiec poprzez skup różnego typu odpadów drzewnych, zarówno pochodzenia poprzemysłowego, jak i odpadów iglastych i liściastych pochodzących ze zrębów leśnych. Odpady te muszą być odpowiednio rozdrobnione poprzez obróbkę w specjalnych młynach. Wówczas mogą służyć jako biomasa oraz surowiec do produkcji materiału opałowego do domowych kominków i kotłów grzewczych opalanych biopaliwem. Można z nich produkować przyjazny dla środowiska pellet drewniany oraz podpałkę do kominków i grilli. Bardziej rozdrobnione odpady drzewne i trociny wykorzystywane są do wytwarzania brykietów opałowych. Wykorzystywane są w hodowli zwierząt jako ściółka i w uprawie roślin jako wydajny i ekologiczny nawóz. Zrębki iglaste i liściaste służą do produkcji płyt wiórowych i MDF. Znajdują także zastosowanie w ogrodach, jako element dekoracyjny do wypełniania przestrzeni pomiędzy roślinami, a ich dodatkowym zadaniem jest ograniczanie wzrostu chwastów.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz