Artykuł sponsorowany

Jak przebiega proces inwentaryzacji budowlanej?

Jak przebiega proces inwentaryzacji budowlanej?

Inwentaryzacja budowlana to przedstawienie rzeczywistego stanu budynku, opracowanie wykonywane przede wszystkim w sytuacjach, gdy nie można skorzystać z dokumentacji projektowej. Inwentaryzacja budowlana przydaje się na przykład przy planowaniu prac remontowych, rozbudowy obiektu, projektowaniu zabudowy lub wystroju wnętrz albo w momencie, kiedy planowana jest rozbiórka. Sprawdźmy, jak to wygląda!

Zakres inwentaryzacji budowlanej

By opowiedzieć o tym, jak przebiega proces inwentaryzacji budowlanej, najlepiej przedstawić zakres takiego opracowania. Zakres inwentaryzacji zależy oczywiście od potrzeb inwestora – inny będzie na przykład przy planowanym remoncie wnętrz budynku, a inny przy planowanym remoncie elewacji itd. Z założenia opracowanie zawsze zawiera opis techniczny obiektu. Zazwyczaj zawiera również zwymiarowane rzuty kondygnacji, przekroje, dodatkowo np. rzut dachu, widoki elewacji, schematyczne wizualizacje pomieszczeń. Inwentaryzacja budowlana może też zawierać dokumentację fotograficzną obiektu.

Kto i w jaki sposób może dokonać inwentaryzacji budowlanej?

W związku z tym, że inwentaryzacja budowlana z reguły ma formę szczegółowego opisu uzupełnionego szczegółowymi rysunkami technicznymi, musi być wykonana przez osobę o odpowiednich kompetencjach, np. inżyniera lub technika budowlanego z uprawnieniami w specjalności konstrukcyjno-budowlanej. Jak mówią nam przedstawiciele firmy BAKS z Katowic, ciekawostką jest fakt, że wykonania inwentaryzacji często podejmują się nie tylko inżynierowie budownictwa, ale też inżynierowie architekci. Jeśli inwentaryzację przeprowadza architekt, mówimy zwykle o inwentaryzacji architektonicznej lub architektoniczno-budowlanej, choć opracowanie tak naprawdę zawiera to samo, co klasyczna z założenia inwentaryzacja budowlana.

Wybierając firmę, która wykona dla nas inwentaryzację budowlaną, upewnijmy się, że będziemy współpracować z ludźmi, którzy – mówiąc wprost – znają się na rzeczy i dysponują odpowiednim sprzętem. Nie mówimy tu o żadnych skomplikowanych narzędziach i urządzeniach, jednak inwentaryzacja bez dalmierza odpada. Wyjaśnijmy również dokładnie, jaki jest cel opracowania opisów, rysunków, zdjęć, by różnych czynności nie trzeba było w przyszłości powtarzać. To samo dotyczy sytuacji, kiedy potrzebujemy odpowiedniej opinii technicznej, lub ekspertyzy technicznej, która jest nam potrzebna do dokumentacji projektowej, do pozyskania jakiegoś pozwolenia, przedstawienia w urzędzie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz