Artykuł sponsorowany

Jak przebiega leczenie odwarstwienia siatkówki

Jak przebiega leczenie odwarstwienia siatkówki

Siatkówka to bardzo ważny element budowy naszego oka. Na niej znajdują się czopki i pręciki, które umożliwiają nam widzenie. Znajduje się za komorą ciała szklistego, a to w wyniku procesów starzenia ulega obkurczeniu i odłączeniu od siatkówki. U niektórych proces ten może prowadzić do powikłań. W artykule przybliżamy objawy i sposoby leczenia odwarstwienia siatkówki.

Odwarstwienie siatkówki – jak przebiega

Niepokojącymi objawami, które wskazywać mogą na odwarstwienie siatkówki, są: pojawienie się mętów i błysków w oku czy też nagły ubytek w polu widzenia w formie cienia lub zasłony. W przypadku ich wystąpienia należy natychmiast udać się na konsultację do okulisty. Badanie diagnostyczne oka pozwoli zidentyfikować otwory, przedarcia oraz odwarstwienie. U pacjentów, u których obejrzenie siatkówki jest utrudnione, na przykład ze względu na zaćmę, przeprowadzane jest USG gałki ocznej. W grupie zwiększonego ryzyka wystąpienia odwarstwienia siatkówki znajdują się osoby:

  • z krótkowzrocznością (zwłaszcza dużą >-6D);
  • po okulistycznych zabiegach chirurgicznych;
  • u których odwarstwienie wystąpiło wcześniej w drugim oku;
  • po urazie głowy lub gałki ocznej;
  • w których rodzinie wystąpiła ta choroba;
  • cierpiące na choroby takie jak zespół Marfana, Ehlersa i Daniosa, zespół Sticklera, homcystynuria i inne.

Pacjenci, u których szanse na odwarstwienie siatkówki są większe, muszą częściej poddawać się badaniom kontrolnym u lekarza okulisty. Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie otwory w siatkówce muszą prowadzić do jej odwarstwienia. W większości przypadków bowiem dochodzi do samoistnego zamknięcia i otoczenia dzięki przyparciu do podłoża przez prawidłowe ciało szkliste.

Leczenie odwarstwienia siatkówki

W profilaktyce odwarstwienia siatkówki stosowana jest laseroterapia siatkówki. Laserowa fotokoagulacja prowadzi do wytworzenia blizny między nabłonkiem barwnikowym a częścią wzrokową siatkówki i jest wykonywana, gdy siatkówka przylega do nabłonka barwnikowego. Jeśli zabieg jest natomiast utrudniony lub niemożliwy, przeprowadzone może zostać ogniskowe przymrażanie. Wyróżnić możemy kilka rodzajów odwarstwienia siatkówki, w tym otworopochodne (zwane też samoistnym), odwarstwienie wtórne, odwarstwienie trakcyjne oraz odwarstwienie przedarciowe. To ostatnie może być leczone wyłącznie chirurgicznie w specjalistycznej lecznicy okulistycznej takiej jak MEGA-LENS w Warszawie. Polega ono wówczas na zamknięciu otworu czy otworów w siatkówce poprzez usunięcie przyczyny odwarstwienia. Mikrochirurgia oka może w tym celu obejmować plomby zewnętrzne, tamponadę wewnętrzną lub witrektomię. Pamiętać należy, że zabiegu jest tym większa, im wcześniej rozpoczęte zostało leczenie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz